Afrika – třetí největší kontinent

Pokud považujeme Ameriku za jeden kontinent, pak je opravdu Afrika po Asii a právě Americe třetím největším kontinentem. Její výjimečnost spočívá v tom, že se rozkládá na severní i jižní polokouli, a zejména kolem rovníku, díky čemuž se jedná o nejteplejší kontinent. Afrika je ale také známá častými konflikty mezi národy a státy.

safari-zvirata
Safari, Afrika. Zdroj foto: Envato

Které země patří do Afriky

Do afrického kontinentu patří následující země (seřazeny abecedně): Alžírsko, Angola, Benin, Botswana, Burundi, Burkina Faso, Čad, Džibutsko, Egypt, Eritrea, Etiopie, Gabon, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Jihoafrická republika, Jižní Súdán, Kamerun, Kapverdy, Keňa, Komory, Kongo, Konžská demokratická republika, Lesotho, Libérie, Libye, Madagaskar, Malawi, Mali, Maroko, Mauretánie, Mauritius, Mosambik, Namibie, Niger, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Svazijsko, Tanzanie, Togo, Tunisko, Uganda, Zambie, Západní Sahara a Zimbabwe.

Nejdůležitější údaje o Africe

Afrika má mnoho nej, některá z nich jsou i světová. Nejdelší řekou je Nil, který dosahuje délky 6671 km. V historii byl považován i za nejdelší řeku světa, ale poměrně nedávno se prokázalo, že o něco delší je Amazonka. Ani Nil však není nejvodnatější řekou Afriky – tou je Kongo s 3 680 000 km2, které následuje celosvětově v této „disciplíně“ také po Amazonce. Nejvyšší horou Afriky je sopka Kilimandžáro, která dosahuje výšky 5 895 m n. m.

Historie afrického kontinentu

Náš popis by nebyl úplný, kdybychom se nezmínili alespoň stručně o historii Afriky. Afrika je totiž s největší pravděpodobností právě ten kontinent, na kterém vznikl člověk dnešního typu. Najdeme zde pozůstatky australopitéků, ale i první naleziště koster Homo sapiens (člověk rozumný). Je to dáno asi tím, že v Africe bylo nejtepleji již v tomto historickém období, a tak se tu mohl život zdárně vyvíjet. To jsme ale byli stále v pravěku. Ovšem i starověk je v Africe zastoupen jedním z nejstarších starověkých států – Egyptem. Ten se kolem roku 3100 sjednotil do jediného státu, známe odtud jedno z prvních zemědělství včetně zavlažování půdy promyšleným systémem kanálů, hrobky faraonů (pyramidy), první způsob balzamování těl a obrázkové písmo (hieroglyfy), kterým se psalo na papyrus.

Africké pláže

A protože Afrika je dosud nejteplejším kontinentem, začneme poněkud netradičně jejími plážemi. Na kterou byste se chtěli vydat?

Seychely

Seychely jsou ostrov severně od Madagaskaru, hlavním městem je Victoria, ale především tento ostrov žije z luxusního turistického ruchu. Nejoblíbenějším je asi druhý největší seychelský ostrov Praslin s pláží Anze Lacio. Je tu písečná i oblázková pláž, palmy, průzračné moře… Na jižní části ostrova můžete navštívit Národní přírodní park Praslin.

seychely
Seychely. Zdroj foto: Envato

Video:

Mauricius

Další luxusnější dovolenou si můžete dopřát na ostrově Mauricius. Vyrazte sem třeba přes zimu – na vánoční prázdniny. Nejlepší popis zdejších pláží je: bílý a zlatý písek, křišťálově čistá voda a hned za pláží neporušený deštný prales. Po koupání a opalování můžete navštívit třeba místní botanickou zahradu nebo historické muzeum.

mauricius
Mauricius. Zdroj foto: Envato

Video:

Keňa

Keňské pláže patří rovněž k těm nejkrásnějším a nejčistším. Písek je tu bílý a jemný, moře průzračně, měnící se od modré do smaragdové. Jakmile vás přestane bavit koupání a válení se na pláži, můžete vyrazit třeba na safari.

kena
Keňa. Zdroj foto: Envato

Národní přírodní parky

Nebyla by to Afrika, aby nám nenabídla i přírodní parky. Poznávací nebo dobrodružná dovolená po drsné a panenské africké přírodě nadchne nejednoho návštěvníka. Flóra i fauna tu přechází z jednoho druhu do druhého a vám z toho bude přecházet zrak.

Komplex chráněných území WAP

Celým názvem se tento komplex jmenuje Komplex chráněných území W-Arly-Pendjari a nachází se na pomezí tří států – Beninu, Burkina Faso a Nigeru. Najdete tu neuvěřitelné množství různých ekosystémů – od savan, přes lesy, bažinaté říční nivy kolem řeky Mekrou až po skály. Ze stromů zde naleznete baobab prstnatý, který roste pouze v tropických částech Afriky. Ze zvířat jenom zde můžete potkat téměř vyhubenou žirafu západoafrickou, dále pak slona afrického, kapustňáka senegalského, hrocha obojživelného nebo lva senegalského.

W-Arly-Pendjari
W-Arly-Pendjari. Zdroj foto: Envato

Viktoriiny vodopády

Nesmíme zapomenout na největší vodopády na světě, které se nacházejí na řece Zambezi mezi státy Zambie a Zimbabwe (všechno je od „z“, a tak se to dobře pamatuje). Domorodci pojmenovali tyto obrovské vodopády Mosi-oa-Tunya, tj. voda, která hřmí. Když tam vyrazíte v době, kdy je jejich síla největší, dáte jim zapravdu. Šířka vodopádů je totiž úctyhodných 1800 m. Na Seznam dědictví UNESCO byly zapsány v roce 1989.

viktoriiny-vodopady
Viktoriíny vodopády. Zdroj foto: Envato

Národní park Simienské hory

Přesuneme se do Etiopie, konkrétně do její severní části. Zde byl založen park Simienské hory, a to již roku 1969, ale až v roce 1978 se dostal na Seznam světového dědictví UNESCO. Rozkládá se na 220 km2. Z fauny zde můžete obdivovat hlavně dželady hnědé (paviány), kozorožce walia a vlčky etiopské. Zbyde-li vám čas, vydejte se na vrchol Imet Gogo, který je sice po celou dobu schovaný v oblacích, ale nabízí zajímavé putování i výhledy. V parku se nacházejí i překrásné vodopády.

Přírodní rezervace Mount Nimba

Na hranicích mezi Guineou a Pobřežím slonoviny najdete další přírodní rezervaci, která se jmenuje Mount Nimba, a to podle pohoří, kde se rozkládá. Jedná se o přísně chráněnou přírodní rezervaci, od roku 1981 je vedena na Seznamu přírodního dědictví UNESCO, od 1992 dokonce na Seznamu přírodního dědictví v ohrožení. Tím ohroženým není samozřejmě nikdo jiný než člověk, tedy zejména uprchlíci, kteří přes tuto oblast utíkají před válkou. Pokud se vám podaří sem zavítat, můžete uvidět až 200 endemických druhů živočichů, mezi nimi například i gorily.

Další národní parky:

Národní park Etosha – Informace ZDE

Video:

Národní park Masai Mara – Informace ZDE

Video:

Národní park Chobe – Informace ZDE

Video:

Národní park Kalahari – Informace ZDE

Video:

Národní park Kruger – Informace ZDE

Video:

Jsou v Africe vůbec památky?

Zdá se vám, že v Africe narazíte jen na již zmíněné památky egyptské? To ale není v žádném případě pravda. V Africe je mnoho původních památek, nebo památek připomínajících koloniální období. Některé se zachovaly bez porušení dodnes.

Grand Bassam

Toto historické město nacházející se na území Pobřeží slonoviny je klasickou ukázkou koloniální architektury z přelomu 19. a 20. století. Město si zažilo různá složitá období, na čas bylo i zcela opuštěno, ale pak se sem obyvatelé vrátili a vy si dnes můžete prohlédnout domy z původního i současného období, a dokonce zakoupit některé výrobky z tradičních řemesel (rohože, nože, misky…).

Asmara

Hlavní město Eritrey je opravdovou směsicí všech architektonických druhů od italských kolonizátorů až po moderní stavby. Město bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2017. Vy zde najdete katolickou katedrálu, koptskou katedrálu, mešitu, budovu katolické školy, Asmarské muzeum, sídlo prezidenta (Eritrejský bílý dům) a mnoho dalších památek. Celé město působí dost evropsky, zejména pokud ho srovnáte s jihoevropskými menšími městy.

 

Djenné

Město Djenné v Mali je zapsáno na Seznamu dědictví UNESCO (1988) a bohužel – stejně jako třeba Mount Nimba – také na Seznamu dědictví v ohrožení (2016). V dřívějších dobách leželo na tzv. Transsaharské obchodní cestě, po které se dováželo zlato, slonovina a sůl. Město je dodnes obydleno, i když už dávno neslouží jako obchodní uzel. Hlavním cílem dnešních turistů je Velká mešita.

 

Další články o Africe

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?