Zámek v Litomyšli – proč je pokryt psaníčky a co ještě skrývá?

0

Přemýšlíte o výletu v rámci Pardubického kraje a rádi byste si prohlédli architektonické objekty a dozvěděli se zase něco nového? Určitě zamiřte do Litomyšle na návštěvu místního zámku. Reprezentační zámek v Litomyšli z druhé poloviny 16. století, postavený jako rodové sídlo leží přibližně 50 km od Hradce Králové.

zámek litomyšl
zámek litomyšl

Památka UNESCO

Zámek stojí na místě gotického hradu ze 14. století a je adaptací renesančního italského paláce. Dle tohoto vzoru je nádvoří obehnáno třemi arkádami. Nejcharakterističtějším prvkem je poté sgrafitová výzdoba v podobě psaníček po celé fasádě zámku. Od roku 1962 je zámek chráněnou památkou a celý areál byl v roce 1999 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, čímž potvrdil tím svou jedinečnost.

Zámecký areál

Areál sestává z několika částí, jako jsou zámek, kočárovna, pivovar, jízdárna, konírna, francouzská zahrada, anglický bar a úřednický dům. Součástí je i divadlo vzniklé v roce 1797, které je hned po divadle v Českém Krumlově nejstarším palácovým divadlem u nás.

V areálu můžete navštívit i Městskou galerii a zámecké sklepení se sochami.

Zámek je též velmi vyhledávaným místem snoubenci, historická kaple totiž nabízí kouzelné místo k vykonání svatebního obřadu. Možný je i pronájem multifunkčních sálů pro různorodé slavnostní příležitosti.

O pořádání každoročního festivalu Smetanova Litomyšl jste již jistě slyšeli, centrem dění všech festivalu je právě tento zámek.

Na výběr 3 prohlídkové okruhy

Zámek nabízí tři trasy; základní okruh s reprezentačními sály a divadlem o délce přibližně 35 minut, vstupné činí 150 Kč, dále prodlouženou trasu prováděnou sály, divadlem, kaplí a hostinskými pokoji z 19. století o délce 90 minut a vstupným 260 Kč. Rodiny s dětmi spíše uvítají zkrácenou prohlídku místními interiéry, kdy vstupné je 90 Kč. Vstupné je vždy uvedeno pro dospělou osobu.

[flexiblemap address=”zámek Litomyšl” title=”zámek Litomyšl”  width=”100%” height=”400px” directions=”true”]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here