Mladečské jeskyně – Dóm mrtvých i Mumie

0

Mladečské jeskyně se nachází v chráněné oblasti Litovelské Pomoraví, přibližně 4 km od Litovle v úbočí vrchu Třesín. Jeskyně byly objeveny během těžby lomového vápence ve 20. letech 19. století. Veřejnosti byly zpřístupněny již v roce 1911.

Mladečske jeskyne
Mladečské jeskyně, Autor: Nazgul02Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Jeskyně představují nejednoduchý labyrint puklinových chodeb, jehož prostory mají podobu vápencových krápníků, části jeskyně mají světový význam jako archeologická, zoologická a paleontologická lokalita.

Dóm mrtvých se zbytky kostí pravěkých zvířat, nástrojů, zbraní a ohnišť, Panenská jeskyně a Chrám přírody jsou dominantami tohoto podzemního areálu.

Tajemná atmosféra při prohlídce

Prohlídková trasa je započata vstupní expozicí, odkud návštěvníci sestupují bývalým kamenolomem do dómu Mrtvých. Je to místo, kde byly vykopány kosterní pozůstatky lidí, zvířat, jejich nástroje. Zde je ukázka tehdejšího ohniště a některé archeologické objevy. Z tohoto tajemného prostoru podepřeného pilíři se postupuje kolem komínu až na křižovatku, která je nejvyšším bodem celého podzemního areálu.

Strašidelný labyrint

Odtud vychází celkem pět chodeb ústících do tzv. labyrintu. Podél jeskyně U ještěra vede schodiště do nejníže položeného bodu, do Modré jeskyně nacházející se 37 metrů pod povrchem zemským. Z jeskyně trasa vede do Kaple, kde se tyčí symbol celé jeskyně; stalagmit Mumie. Prohlídka pokračuje do Chrámu přírody a je zakončena opět v dómu Mrtvých.

Tato prohlídková trasa zabere přibližně 40 minut, při níž se ocitnete v prostorech, kde je zhruba 9°C. Za celou dobu vyšlapete 121 schodů a projdete necelých 400 metrů – proto nezapomeňte na pořádné oblečení.

Základní vstupné činí 100 Kč, snížené 80 Kč a dětské 60 Kč. Otevírací doba jeskyň je různorodá, prohlídky je možné zařídit i po dohodě. Během května až září jsou v provozu každý den kromě pondělka od 9:00 do 16:30, v dubnu a říjnu kromě pondělka od 9:00 do 15:00, listopad, leden až březen jsou prohlídky možné na objednávku, v prosinci je areál veřejnosti uzavřen.

[flexiblemap address=“Mladečské jeskyně“ title=“Mladečské jeskyně“  width=“100%“ height=“400px“ directions=“true“]

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here