Třeboň láká turisty na lázeňskou péči, památky i rybníky

0
trebon zamek
Zdroj foto: Jitka Chvapilová                             zámek Třeboň

Jihočeské město Třeboň je malebné městečko plné památek, které ani nestihnete navštívit všechny. Zkuste si ale najít čas aspoň na ty nejpřednější. Na místě samém stál původně les, který bylo potřeba vykácet a půdu tzv. vytříbit (tj. zušlechtit), odtud také název města.

Pár slov o historii

Ve 12.–13. století zde vznikla tvrz, osada a první kostel. Město bylo nejprve v držení Vítkovců, později rodu Rožmberků. První rybníky, kterými se město zejména proslavilo, nechal zbudovat Štěpánek Netolický. V jeho díle později pokračoval možná o něco slavnější Jakub Krčín z Jelčan. Kromě toho, že město získalo statut lázeňského města, je také památkově chráněno jako městská památková rezervace.

Jaké památky navštívit

Rožmberk (rybník)

Když budete v Třeboni, navštivte rozhodně rybník Rožmberk, který je vzdálen asi 6 km. Byl navržen právě Jakubem Krčínem. Největší zajímavostí je Rožmberská bašta, která se nachází severně od rybníka a jedná se o patrovou stavbu se sgrafitovou výzdobou, jedinou zachovanou památku svého druhu na našem území.

Rybnik Rozmberk
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                  rybník Rožmberk

Zlatá stoka

Opravdovým veledílem, které zase navrhl Štěpánek Netolický, je Zlatá stoka. Jejím hlavním cílem je zásobovat rybníky okolo Třeboně vodou, aby se zde daly celoročně chovat ryby. Okolo stoky najdeme zejména zajímavou a chráněnou faunu a flóru, jako například stulík žlutý, žebratku bahenní, lakušník štítnatý z rostlin, že živočichů pak jmenujme alespoň: mihuli potoční, úhoře říčního, vydru říční a raky.

Třeboňské městské hradby

Vrátíme-li se zpět do města, jistě vás na první pohled zaujmou zachovalé městské hradby a opevnění. Hradby prakticky obepínají celé historické jádro města a najdeme zde i zachovalé městské brány.

Zámek Třeboň

V Třeboni se nachází i jeden z největších zámeckých komplexů u nás. Zámek je renesanční, s pozdějšími úpravami. V současné době můžete navštívit jeden ze tří návštěvnických okruhů a po prohlídce spočinout v zámeckém parku. Park byl přebudován za Petra Voka z Rožmberka, který se zajímal o exotické dřeviny a rostliny. Později byl park upraven v anglickém stylu.

zamek trebon
Zdroj foto: Jitka Chvapilová                zámek Třeboň

Klášter augustiniánů

Ať už jste věřící, či nikoliv, klášter augustiniánů by vám neměl uniknout zejména ze stavitelského hlediska. Je to totiž jeden z mála klášterů a objektů vůbec, v němž se zachovaly i ty nejstarší části, tedy jak gotický dvoulodní kostel zasvěcený svatému Jiljí a Panně Marii, tak klášterní ambit v renesančním stylu vyzdobený freskami, a k celému komplexu přibyly v době barokní ještě další budovy kolem kláštera.

Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská knížecí hrobka u Domanína (v části Třeboň II) byla založena Janem Adolfem II. Schwarzenbergem. Dodnes je v ní 26 rakví a hrobka je veřejnosti přístupná. Hrobka vás zaujme jak zvenčí, tak zevnitř. Zvenčí to bude především její tvar – jedná se o dvoupodlažní budovu ve tvaru pravidelného osmiúhelníku s předsunutou věží a schodištěm na severní straně. Uvnitř spatříte kromě jiného mramorový sarkofág a oltář z bílého pískovce.

Schwarzenberska hrobka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org           Schwarzenberská knížecí hrobka
[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here