Řecké památky: Jedete-li do Řecka, pak tam pravděpodobně jedete k moři anebo na poznávací zájezd po památkách. Můžete také spojit obojí dohromady. Abyste se však památkami nezahltili a nebyli rozčarováni z toho, že jsou to téměř všechno jen zbytky, rozvaliny či zříceniny, které navíc vypadají všechny stejně, měli byste znát následující rady.
Nejkrásnější místo jsou Delfy
Delfy vás bezesporu uchvátí mnohem více než všechna ostatní místa s památkami. Město se totiž rozkládalo ve svazích hory Parnassu, je z nich výhled na Korintský záliv a jejich nejspodnější části jsou pokryté olivovníky a cypřiši. Není divu, že starověcí Řekové považovali Delfy za střed světa. V Delfách také uvidíte všechny starořecké památky jako v kterémkoliv jiném starém řeckém městě, avšak jejich kouzlo spočívá právě v tom, že jsou rozloženy na pahorcích, nikoliv v rovině. Kromě základů Apollonova chrámu zde spatříte celkem zachovalé řecké divadlo, stadion, na němž probíhaly pýthijské hry (něco jako olympijské hry, také se konaly každé čtyři roky), posvátný pramen Kastaliá, okrsek bohyně Athény a posvátný tholos (což je kruhová stavba s dvaceti sloupy, ovšem dodnes se historici dohadují, k čemu vlastně sloužila).
Zajímavosti starořeckých památek
Protože starořecké památky jsou opravdu velmi staré a mnohé z nich se dochovaly pouze v rozvalinách, často se stává, že sami Řekové a řečtí historikové si nejsou jisti, co která památka představovala. A tak se vám klidně může stát, že přijedete do Řecka jednou a památka bude nazvána Athénin chrám, a přijedete podruhé, a ta samá památka bude pojmenována Apollonův chrám. Ještě štěstí, že divadla a stadiony se nedají splést s ničím jiným.
Nezapomeňte navštívit kláštery Meteora
Tato oblast s památkami nepochází ze starověku, ale ze středověku, konkrétně z doby od 11. do 14. století. Skalní útvary tohoto města jsou skutečně pozoruhodné a dodnes nevíme, jak geologicky vznikly. Nicméně kláštery na nich postavené si zbudovali mniši, kteří chtěli mít ke svému rozjímání především klid. Dříve se do nich mniši dostávali po žebřících nebo kladkou a vytahovali se v koších. Ostatně kladku zde uvidíte ještě i dnes – ale vytahují se pomocí ní jen zásoby. Celé klášterní město je možné prochodit za jeden den, připravte se ale na to, že nachodíte několik kilometrů. A pozor: není vhodné pro ty, kteří se bojí výšek!