Největší islandský vodopád s mystickou okolní atmosférou

0
vodopad Skogafoss
Gerd Eichmann / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Vodní živel, který je propojen s našimi emocemi. Odjakživa si lidé spojovali vodopády s nadpřirozenem. Působivá síla padající vody je fascinující podívanou. Jde o impozantní přírodní sílu. Pokud chcete vidět jeden z nejkrásnějších a největších vodopádů v Islandu se kterým se pojí i zajímavá legenda, pak se vypravte k vodopádu Skógafoss.

Jen tak pro zajímavost, v Japonsku lidé věřili, že dunění vodopádů způsobují démoni, v Africe se vodopádům obětovala zvířata, v Severní Americe podle indiánské pověsti mohl znamenat smrt. Dnes pohled na vodopád vzbuzuje jedinečnou podívanou, nezaměnitelnou atmosféru a fakt, že se jedná o neuvěřitelnou sílu jednoho z přírodních živlů.

Skógafoss neboli také lesní vodopád

Skógafoss, v překladu „lesní vodopád“, je nejkrásnější a největší islandský vodopád. Nachází se na řece Skóga. Vodopád, který je impozantní i svými rozměry, tj. 60 metrů na výšku a 25 metrů na šířku. Vysoký útes, ze kterého stéká voda, vyznačuje tehdejší linii, kde kdysi končila islandská pevnina v oceánu. V dnešní době jsou odtud břehy Atlantského oceánu vzdálené 5 kilometrů. Útesy ovšem zůstaly. Dnes určují tzv. hranici mezi nízkým pobřežím a islandskou vysočinou směřující dále na sever.

Mystická atmosféra vodopádu i jeho okolí je atraktivní nejen pro návštěvníky, ale i filmaře. Ti využili zdejší prostředí k natočení několika scén k filmu „Thor: Temný svět“ a rovněž část děje komedie „Tajný život“, je situováno do zdejší oblasti.

Skogafoss
Peter Theakston from Den Haag, Netherlands / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Co nám praví a prozrazuje legenda?

S vodopádem Skógafoss je spojena legenda o Vikinzích, která praví, že první vikingský osadník na Islandu Þrasi Þórólfsson schoval za vodopádem zlatý poklad. Místní zde o mnoho let později našli velkou truhlu, ale v ní byl ukryt pouze zlatý prsten. Truhla pak údajně zmizela. Onen zlatý prsten dokonce můžete spatřit, neboť se nachází v místním kostele, kde je vystaven.

Skógafoss v každém zanechá dojem

Tento gigantický, majestátní vodopád nacházející se kousek od osady Skógar, jenž je napájen stejnojmennou řekou, podle které získal vodopád i své jméno. Voda tu spadá z kdysi bývalých pobřežních útesů Atlantského oceánu.

vodopádu Skógafoss čeká na turisty zdolání takřka 400 prudkých schodů, které vedou podél vodopádu. Po jejich absolvování vás čeká dechberoucí podívaná. Čeká vás nádherný výhled z útesu, kdy za jasných a slunečných dnů je možné dohlédnout až na výběžek Dyrhólaey.

Vodopád Skógafoss je právě výjimečný taktéž pohledy, ze kterých jej můžete sledovat. První se naskýtá hned z parkoviště, které se nachází kousek pod vodopádem. Pokud si přibalíte s sebou pláštěnku, můžete se vypravit mezi tříšť padající vody k místu, kde voda dopadá na zem. Po pravé straně vede ono zdající se nekonečné schodiště, kde se nachází 2 vyhlídky. Ta první je takřka v polovině a skýtá jeden z nejkrásnějších pohledů pro pořízení fotografií.

Druhá je pak až na konci schodiště. Nahoře, kde je možné pozorovat, jak se proud vody valí spádem ze 60 metrů dolů. Atraktivní je i procházka turistickou stezkou podél řeky vedoucí do Skógaru a dále pak do vnitrozemí průsmykem Fimmvörðuháls, mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull, a dále až do duhových hor Landmannalaugar.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here