Machu Picchu: Často navštěvované a nejkultovnější místo. Proč se zde konaly drsné obřady

0

peru machu picchu

Kdo by alespoň neslyšel o věhlasném místě zvaném Machu Picchu. Jedná se o jedno z nejkultovnějších míst nejen v Peru, ale v celé Jižní Americe. Kde se přesně nachází? Čím je pověstné? Co je zdejší záhadou? Jak se nejlépe k místu dostat?

Věhlasné a proslulé místo v Peru, které snad každý by chtěl jednou za život navštívit a vidět na vlastní oči. Není divu. Proč je natolik lákavým místem? Pokud jste doposud jen slyšeli či četli pár slov, tento článek vám objasní, proč je Machu Picchu na cestovatelském seznamu řady lidí a to nejen vášnivých cestovatelů. Machu Picchu totiž budí značnou pozornost.

Incká říše aneb co bylo na samém počátku

Machu Picchu se nachází zhruba 90 kilometrů od tehdejšího hlavního města Incké říše Cuzca. Rozkládá se v nadmořské výšce 2460 metrů nad mořem a cca 400 metrů nad řekou Urubamba.

Město vystavené ze striktně opracovaných kvádrů bez jakéhokoliv pojiva shlížející z horského sedla na zelené vrcholky peruánských And, nechal postavil v 15. století panovník Pachacútec Yupanqui. Inckou říši v 16. století dobyli Španělé, ale nebyli to oni, kdo objevili Machu Picchu. Stalo se tak až v roce 1911, kdy Machu Picchu objevil Američan Hiram Bingham.

Incká říše byla v 16. století se dvěma miliony kilometrů čtverečních největším celkem předkolumbovské Ameriky. Svou rozlohou sahala od jihu dnešní Kolumbie přes Ekvádor, Bolívii až do střední části Chile a dále na sever Argentiny. Tehdy na tomto území žilo okolo 15 miliónů obyvatel odlišného etnického původu, které si dynastie Inků během svého vládnutí od počátku 13. století zcela podmanila.

Incká říše byla nejlépe centralizovaným státem předkolumbovské Ameriky, přestože nepoužívala písmo. I když vynikala promyšleným systémem silnic, přitom ale nepoužívala ani koně či kola. Nicméně jejich stavby dodnes budí pozornost a udivují svým umem. Jen tak pro zajímavost, Inkové jako první na světě pěstovali brambory a to hned více druhů, znali měď, bronz, ale neměli peníze, ani neprovozovali obchod. Zvláštní, že?

Impozantní incká hora

Machu Picchu
Martin St-Amant (S23678) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Machu Picchu v překladu „stará hora“ či „starý vrch“ je jakési mauzoleum na vrcholu horského masivu. Původně se jednalo o tajné obřadné pohřebiště pro zhruba 300 nejvýznamnějších osob Incké říše. Současně šlo o pevnost přístupnou jen po strmých stezkách a úzkých lávkách. V tehdejší době takřka nedobytná.

Bohy v Machu Picchu si lidé museli usmiřovat a to hned pro různé účely, obětovali pro ukončení epidemií či pro zažehnání špatné úrody. Co se tu konkrétně dělo, není sice známo. Ale s největší pravděpodobností se jednalo o město pro elity národa, údajně tu sídlil i král, který se obklopil významnými lidmi z různých konců říše. Některé výklady tvrdí, že se jednalo však o trestaneckou kolonii. Sám Bingham ho pokládal za místo zrození žen zasvěcených kultu „slunečních panen“.

Tajemství obestírající Machu Picchu

Proč ale místní obyvatelé opustili Machu Picchu jen pár desítek po jeho vystavení? Už jen samotná technologie výstavby je pozoruhodná, záhadná, neboť je neobjasněnou otázkou, jak stavitelé dostali kamenné bloky na strmé vrcholky bez moderní techniky. Jak je dokázali tak perfektně opracovat. Vše je zde stavěné z kamene bez jakéhokoliv pojícího materiálu. Přitom se zachovalo prakticky vše, co po sobě dávní obyvatelé zanechali. Někteří se domnívají, že za tím vším mohla být epidemie, která vyhnala obyvatele pryč. Možná to však nebyla epidemie, ale válka. To nikdo neví.

Co praví legendy o věhlasném místu?

Někteří lovci záhad tvrdí, že za tímto dílem musí být síla zvenčí. Dokonce jsou toho názoru, že Machu Picchu postavili mimozemšťané. A někteří Peruánci zastávají názor, že bájné město El Dorado a Machu Picchu jsou jedno a totéž a z velké části jsou postavené ze zlata.

Jak se dostat k posvátnému místu aneb kudy vede cesta

Nejsnadnější a nejvíce preferovaná cesta, kterou turisté převážně používají, je z města Cuzca. Zde nasednout na vlak, který vás doveze do města Aguas Calientes. Město se nachází přímo na úpatí hory Machu Picchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here