Radhošť. Hora v Moravskoslezských Beskydech, která stojí za návštěvu.

0
Radhošť kaple
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                             Radhošť

Radhošť – tahle oblíbená hora se se svou výškou 1129 metrů nad mořem tyčí na Pustevenském hřbetu v Moravskoslezských Beskydech, kousek od Rožnova pod Radhoštěm. Tohle místo je opředeno starodávnou pověstí o bohovi Radegastovi, který tu měl dle všeho své sídlo. Radegast byl uznávaný jako bůh slunce, války a vítězství. Nicméně jeho „dochovaná“ podoba spíše vzbuzuje velký strach a obavy. O tom se můžete sami přesvědčit, jelikož jeho socha stojí na vrcholu hory a již zdálky svým ostrým pohledem varuje všechny návštěvníky před vandalstvím či jiným nevhodným chováním.

Na vrcholu Radhoště se také nachází kříž, který byl vybudován již roku 1805, můžeme zde navštívit i kapli svatého Cyrila a Metoděje, která se pyšní svým prvenstvím v pomyslném souboji o nejvýše položený chrám v České republice. Jako památku na návštěvu tehdejšího prezidenta České republiky – pana T. G. Masaryka zde můžeme obdivovat bronzovou desku, která celou jeho návštěvu připomíná.  K vidění je zde dokonce i televizní vysílač, který se tyčí přímo na vrcholku hory.

Tip na nejpřístupnější cestu

Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto výletního místa, doporučujeme zvolit nejpřístupnější cestu – a ta vede přímo z Pusteven, kam se necháte příjemně vyvézt lanovkou z Trojanovic, kde necháte zaparkované své auto. Dále se vydáte západně přes modře značenou trasu před vrchol Radegast kolem výše zmíněné sochy. Tato trasa je dlouhá přibližně čtyři kilometry. Pokud si chcete procházku prodloužit, můžete zvolit delší, sedmikilometrovou trasu, vedoucí po červené turistické značce.

Po zdolání celé trasy se můžete kochat nádherným výhledem na rovnoběžně uspořádané hřbety Hostýnsko-vsetínských hornatin, Javorníků či Bílých Karpat. Na východě můžete zahlédnout dokonce vrcholy Lysé hory, Smrku, Kněhyně či Čertova mlýna. Pokud se zahledíte do dálky, naskytne se Vám pohled na Strážovské vrchy, malou Fatru a dokonce i tatranské štíty. Pokud budete mít štěstí a naskytne se Vám dobrá viditelnost, můžete dokonce zahlédnout i alpský vrchol Schneeberg, který je od tohoto místa vzdálený neuvěřitelných 261 kilometrů.

Takový výhled přeci stojí za to. A při spojení s příjemnou procházkou máte celodenní výlet jak vyšitý.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here