Písecká sladovna. Památka s dlouhodobou historií

0
písecká sladovna

Město Písek je právem hrdo na své památky a tudíž i tento bývalý průmyslový objekt s nadšením zrekonstruovalo do dnešní podobny písecké sladovny. Při jeho přestavbě se město snažilo zaujat jak diváka dospělého, tak se zaměřilo i na diváka nejmenšího – čili děti.

Sladovna byla budována již v půlce 19. Století a to v těsné blízkosti píseckého hradu, aby tyhle dvě kulturní památky byly při sobě a návštěvníci mohli bez problémů navštívit oba tyto historické skvosty. Jak je pochopitelné, jejich stavby stojí v městské památkové zóně. Bohužel, i při její stavbě neproběhlo vše v pořádku a písecký hrad tak přišel o svou hradní věž, která se vlivem technických prací zřítila.

K čemu sloužila písecká sladovna

Nicméně, sladovna nesloužila celou dobu jen pro výrobu a uskladnění sladu, jak by se bylo předpokládalo. Za druhé světové války totiž sloužila jako sklad zbraní a dokonce působila jako takový provizorní hotel pro sovětské vojáky. Naštěstí v roce 1948 došlo k jejímu znárodnění a sladovna opět začala plnit svou základní funkci – tedy výrobu sladu. Bohužel ani tehdy neměl tento proces dlouhého trvání a ke konci 20. století sladovna opět opustila svůj záměr a působila jako městské skladiště. Není divu, že začala následně chátrat.

Naděje svitla, když sladovnu odkoupilo město se záměrem zde vybudovat archiv. I to se podařilo díky dotacím z Evropské Unie, která pomohla rekonstrukci dokončit v roce 2007. Dnes tedy můžete sladovnu navštívit a prohlédnout si zde nabízené výstavy, občas se zde konají i jednání zastupitelstva, ale vyrazit si sem můžete zatancovat či jen poslechnout oblíbené koncerty.

Pro širokou veřejnost jsou ve sladovně připraveny dvě stálé expozice:

  • Expozice věnovaní dílu píseckého rodáka Radka Pilaře
  • Expozice „Po stopách ilustrace“, která se zaměřuje hlavně na dětskou část návštěvníků.

Pokud by se Vám i tak zdála sladovna málo využitá, věřte, že zde často můžete vidět besedy, výstavy, účastnit se autorských čtení či dokonce divadelních představení.

Takže se nebojte vyrazit prozkoumat všechny kulturní nabídky, které Vám sladovna nabízí – a jak jsme již zmínili, klidně s sebou můžete vzít i děti. I ty si zde totiž přijdou na své.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here