Místo zvané Borová Lada asi moc lidí nezná. To je však velká škoda, protože je to malebné české místo, nacházející se uprostřed Šumavy. Tato šumavská obec nese svůj název až od roku 1948, předtím se jí říkalo různě – Jagerhauser, Lovecké domky, Na Myslivnách či Bříza. Co zde vidět.
Na to, že je to menší rozloha, tak se tu najdou zajímavá místa na výlety. Za obcí směrem na Horní Vltavici stávala kaplička sv. Anny s křížovou cestou. Ta však dlouho ležela ladem. Kapli se podařilo obnovit v roce 2006, po dlouhých padesáti letech, kdy tenkrát byla zbořena za komunistického režimu.
Noční vidění a neslyšný let
To jsou jedny z mnoha vlastností uhrančivého zvířete zvané sova. Borová Lada se může pochlubit největší voliérou v Česku – Soví voliéra na Borových Ladech. Je to venkovní voliéra a nad hlavami návštěvníků bude poletovat na dvacet sov, které tu žijí. Jsou totiž zapůjčené ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a z Plzně. Sovy poletují v tzv. informačním centru Bubo Bubo. Je zde mnoho druhů – výr velký, puštík bělavý, kalous ušatý, puštík obecný, sýc rousný, sova pálená, holub doupňák, poštolka obecná či sovice sněžná. Samozřejmě jsou zde i panely, ze kterých se každý dozví o sovách různé informace.
Turisté mohou být tak trochu hanlivě řečeno šmíráci. Mají tu totiž kukátka, díky kterým se dá pozorovat život sov. Soví voliéry jsou rozděleny do šesti částí. Dvě jsou volně průchozí, čtyři zbylé ne, protože ty jsou oddělené přepážkou z nerezových lanek, které zamezí kontaktu s většími a agresivnějšími sovami. V areálu se mohou vybláznit i děti na houpačkách a skluzavkách. Turisté mohou přijít se psy, avšak museli by je dát do kotce, jelikož psům je vstup do areálu bohužel zakázán. Chloubou sovích voliér je ještě navíc vyřezávaná sova, která měří jeden metr.
Pstruzi nebo naučná stezka
Kdo má rád ryby a nejenom na talíři, ale jako zvířata, může se zajet podívat na pstruhovou líheň. Určitě všechny zaujme krmení dospělých ryb, které kvůli potravě až vyskakují na hladinu. Pstruhům se tady velmi daří, protože je zde mimořádně čistá voda. Naučná stezka Les je ideální jako procházka, i když trasa má celkovou délku 4 km. Začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými a Svinými Lady. Průvodcem je lesní lékař – datel. Na stezce turisté získají informace o lese a všem s ním spojené.
Na Šumavě jsem byla předloni a už nikdy více.Zničené lesy se stojícími suchými stromy,všude plno Němců a namyšlených Pražáků.Děkuji nechci……..
To nemohu souhlasit,Šumava je prostě nádherná,musíte vědět kam…..Rita asi byla jen u Turnerovy chaty,kde zažila malou D1,zilju zd 3 roky a nemohu se nabazit krásné přírody…….přijeďte se presvedcit
….dobře, že tam Ritu už nepotkáme, vůbec totiž nepochopila přírodu jako takovou, když píše takový „moudra“….a Němci se tu chovají nejlépe, jsou totiž vychovaný národ a jsou na Šumavě doma….je pravda, že už začíná být trochu přelidněna, ale „pokrok“ se nedá zastavit. P.S. potkal jsem na Poledníku namyšlenýho z Nový Vsi ?
Ani já se nikdy dost nenabažím krásy naší Šumavy. Také mně mrzí způsob ochrany přírody jaký se zde praktikuje, ale díky Stvořiteli má příroda dostatek mechanismů aby se s tím poprala. Musím ale dodat, že na světě je všude krásně.
Láďa.