Tmavě fialové levandulové keře, táhnoucí se v dlouhých širokých řadách až k obzoru – tak si většina z nás představuje romantiku Provence. Vůně, před kterou není úniku a všudypřítomné radostně bzučící včely, rozverní čmeláci a nádherní motýli. Ano, levandule je doslova duší Provence – vůbec nepřeháníme.
V zásadě existují dvě hlavní oblasti, kam se v Provence za levandulí vydat – pohoří Luberon v okolí města Sault (někdy se uvádí i město Apt) a náhorní plošina Valensole v departmentu Alpes de Haute Provence.
Kdy vyrazit? Červenec není dogma!
Je třeba si přiznat, že oblast Provence je mimořádně atraktivní po celý rok. Jaro tu patří hlavně mandlovým stromům, létu zase dominuje levandule, na podzim se sklízí úroda a zima vás překvapí především sklizní oliv a hledáním lanýžů. Avšak nejvhodnější doba pro cestování za levandulí je od konce června do poloviny července. Tehdy jsou levandulová pole v plném květu a září do daleka intenzivními odstíny fialové.
Od poloviny července do poloviny srpna však začíná neméně zajímavá a oblíbená sklizeň levandule, takže si můžete užít nejrůznější slavnosti, množství domácích levandulových výrobků nebo si leckde tento proces i vyzkoušet. S nadsázkou lze tedy říct, že za levandulí se lze do Provence vydat hned tři měsíce v roce!
Kudy do Provence?
Tuto vyhlášenou oblast najdeme v jihovýchodní Francii na pobřeží Středozemního moře. Cesta autem z ČR by za dobrých podmínek neměla trvat déle než 18–20 hodin. Zvolíte-li trasu přes Německo, můžete ušetřit na některých dálničních poplatcích. Ovšem připravte se na to, že ve Francii jsou téměř všechny dálnice zpoplatněny a nejsou nejlevnější.
Náklady na cestování osobním automobilem vám tedy mezi mezi Lyonem a Aix-en-Provance narostou až 25 EUR! Připravte se na to! Pokud máte dost času, určitě z dálnice sjeďte projeďte se místními okreskami. I tady najdete mnoho zajímavého.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob cestování do Provence je samozřejmě let letadlem do Marseille nebo Nice, kde si následně můžete pronajmout auto. Není to tak drahé, jak si asi myslíte. Na víkend lze sehnat aut asi za 70 – 90 EUR
Kam se v Provence vydat za levandulí?
Provence je poměrně velká oblast Francie, bohatá na malebné krajiny, majestátní kostely, malá romantická městečka, hory, skalnatá údolí, vinice a samozřejmě i na hojná sytě fialová pole levandule, která se táhnou zdánlivě do nekonečna.
Většinu levandulových polí lze nalézt v oblasti tzv. Horní Provence. A to od horských svahů Vercors na severu a svahů Buech na západě až po pohoří Luberon. V zásadě lze doporučit tři regiony:
- Plateau de Sault (poblíž Sault),
- Plateau de Valensole (poblíž Valensole)
- a Plateau de Louze (poblíž Roussillonu).
Pokud si chcete vychutnat Provence plnými doušky, měla by vaše první návštěva vést do regionu Palteau de Valensole. Tady totiž kromě nádherných polí levandule najdete i vyhlášený Verdonský kaňon a nejkrásnější podle mnoha turistických průvodců i nejkrásnější provensálské město Moustiers Sainte-Marie.
Samotné Valensole je opravdu útulné, okouzlující a poněkud ospalé provensálské městečko, které se ničím nevymyká svým příbuzným v regionu. Ovšem rozhodně stojí za to se tu chvíli zdržet. Projděte se romantickými úzkými uličkami a vyfoťte si několik starých domů s barevnými okenicemi a bohatě kvetoucími předzahrádkami. Zjistíte, že opravdu ještě existují místa, kde se čas zastavil.
Chcete ještě víc? Cestujete v červenci? Pak nevynechejte opatství Sénanque s klášterem z 11. století. Překvapí vás jeho strohost (malby a další dekorativní prvky by jen odváděly pozornost od Boha) i neustále zapojení mnichů v zahradnických pracích. Podle myšlenek sv. Benedikta (svatého ze 6. století) by totiž kláštery neměly přijímat žádné poplatky a všichni jejich členové musí manuálně pracovat. Není divu, že o tomto klášteru se mluví jako o zaplaveném levandulí.
A ani dnes se mnoho nezměnilo. Provoz kláštera je hrazen výhradně ze vstupného (není vysoké) a prodeje levandulových produktů a zejména vyhlášeného levandulového medu, což je mimochodem suvenýr, bez kterého prostě nemůžete z opatství Sénanque odjet. Tady máte jistotu, že je vše opravdu poctivé.
Vychutnat si lze i prohlídku kláštera, která vás seznámí s dormitářem, kapitolou nebo třeba křížovou chodbou. A pokud francouzštinu příliš neovládáte, pak vás určitě potěší, že na místě najdete podrobné popisky i v angličtině.
Měli byste vědět: Většinu vyhlášené levandule bohužel už i v Provence nahradil málo známý bratranec, kterého si s levandulí většina lidí plete – lavandin. Má větší výnosy, ovšem jeho vůně není tak příjemně sladká, jako u pravé levandule. Dnes najdete levanduli spíše na menších farmách, vše ostatní je lavandin.
Kde se v Provence při svých výpravách za levandulí ubytovat?
Jedete-li na vlastní pěst, určitě vás potěší, že v Provence najdete spoustu kempů. Stačí si vzít stan a užít si to. Kempy jsou velmi dobře vybaveny toaletami, polními kuchyněmi, ale i bazény nebo dokonce veřejnými prádelnami! A některé z nich nabízejí i pohodlné bungalovy.
Bohužel v letní sezóně je třeba počítat s tím, že bez předchozí rezervace na vás nic luxusnějšího nejspíš nezbude a nakonec budete rádi za kousek volného místa v průměrném kempu. I tak však získáte mnohem lepší služby a zážitky, než v lecjakém českém. A počítejte s tím, že většina provozovatelů po vás bude chtít zakoupení alespoň dvou nocí pobytu. Ubytovat se samozřejmě můžete i ve vesnických hotelech a penzionech, ovšem v nich jsou poměrně vysoké a začínají asi od 80 EUR za noc.
Můžete prosím poradit, kde se ubytovat poblíž Nice, abychom také viděli levandulová pole a mohli jezdit na kole? Děkuji