Zámek Kačina aneb empírový skvost láká filmaře i veřejnost

0
Zamek Kacina
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                             Zámek Kačina

Zámek, který patří nejen k empírovým skvostům v naší malebné zemi, ale dokonce v celé Evropě. Severovýchodně od Kutné Hory se nachází zámek Kačina, který je vskutku impozantní. Navštivte zámek, který je vytížený i filmovou produkcí a natáčí se zde opravdu často.

Empírový klenot mezi Petrohradem a Paříží

Zámek Kačina je exemplárním příkladem klasicistní neboli empírové architektury. A nejen z tohoto důvodu je vyhledáván jak českou, tak ale také zahraniční produkcí. O zámek mají filmaři značný zájem.

Zámek Kačina se nachází severovýchodně od Kutné Hory, v polabských rovinách, stojící uprostřed rozlehlého parku. Zámek vyniká tím, že nedoznal od dob svého vzniku stavebních architektonických změn.

Kdy byl postaven a komu zámek sloužil?

Zámek byl postaven v roce 1822 rodem Chotků, jenž původně měl sídlo v nedalekých Nových Dvorech. Jan Rudolf Chotek, nejvýznamnější z rodu, postavil právě Kačinu coby své letní sídlo. Záměrem bylo, že jednak měl být zámek ukazatelem bohatství rodu, ale také znamenal jistou společenskou prestiž. Právě díky rozsáhlému parku byl určen k letnímu pobytu panstva a hostů.

kacina

Stálé expozice na zámku Kačina

Takřka všechny expozice tu jsou stálé, jen jsou průběžně doplňovány a obměňovány krátkodobými expozicemi a různými výstavami. A tak je tu možné vidět klasické expozice v podobě zámeckých interiérů, divadlo, knihovnu či skleník.

Návštěvníkům jsou k dispozici hned tři prohlídkové okruhy, kdy právě díky zámeckým interiérům se lze blíže seznámit s historií rodu Chotků, ale také se můžete dozvědět více o historii stravování či o proměnách českého i moravského venkova. Nejen pro slabozraké a nevidomé je k dispozici haptická expozice.

Zámecká knihovna coby evropský unikát

Je to z důvodu, že empírových knihoven takového rozsahu, jako je možné vidět právě na zámku Kačina, je skutečně velmi málo. Zajímavostí knihovny je také to, že má evokovat antický chrám věd a umění. Zdejší knihovna zámku Kačina čítá na čtyřicet tisíc knih. Sbírka, kterou budovali již předkové ještě před vznikem zámku. Knihovna se tam potom přestěhovala právě z Nových Dvorů. A rovněž i odjinud postupně doplňovali knihovnu všichni členové rodu.

Stejně tak i výše zmíněné divadlo není jen nějakým malým divadélkem, ale místem, kam se vejde až sto lidí, je dochováno včetně kulis i technického zázemí.

Romantika na zámku

Jednak při procházce zámeckým parkem se můžete kochat krásou architektury, ale také vychutnávat si příjemné prostředí zámecké kavárny či si dopřát piknik v zákoutí zámeckého parku.

Zámek Kačina je také vyhledávaným místem pro konání svatby a to už od padesátých let minulého století. Kačina patří mezi jeden ze zámků, kde se koná každým rokem nejvyšší počet svateb.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here