Palác Schönbrunn, ZOO nebo labyrint? Ve Vídni se rozhodně nudit nebudete

0
zamek Schonbrunn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       zámek Schönbrunn

Vídeň je hlavní město Rakouska, kdysi město císařské. Město se může pochlubit bohatou historií a mnoha památkami.

Začněme u Schönbrunn, což je asi nejznámější palác pro německy hovořící obyvatelstvo, jelikož tu sídlila Marie Terezie a narodil se tu i jeden z jejích synů – císař František Josef. Najde se zde například muzeum kočárů, které tu zůstaly po císařské rodině. Zámek má 1441 místností a k tomu i 200 kuchyní. V Schönbrunnu je park, ve kterém se nachází zoologická zahrada. Založil ji roku 1752 císař František I. Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie. Ten se také o zahradu velmi živě zajímal. Od roku 1770 zde byli i sloni, které se podařilo v roce 1906 rozmnožit, což byl první případ v celé Evropě. Vidět zde mžeme i ohrožené pandy velké, které tu celkem běžně porodí mládě přirozenou cestou. Do roku 1918 lidé chodili do zoo zdarma.

kostel sv.K. Boromejskeho
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                   kostel sv. Karla Boromejského

Labyrint, rostliny či pouštní dům

Irrgarten neboli Zahradní labyrint, je část v Schönbrunnu. Byl založen mezi lety 1698 až 1740. Původně ho tvořili čtyři části se zvýšeným pavilonem uprostřed. V devatenáctém století ho postupně zmenšovali až do úplného osekání. Na podzim 1998 zřídili nový labyrint o rozloze 1715 metru čtverečných, přičemž se autoři snažili dodržet historickou předlohu.

V Schönbrunnu lze navštívit Palmenhaus, kde můžeme vidět pralesní rostliny ze všech kontinentů. Je to poslední a největší expozice tohoto druhu v Evropě. Dělají se i noční prohlídky, přičemž je možné navštívit galerii pod střechou, která je normálně nepřístupná. V současné době stavba simuluje trojici klimatických zón – zimní, středomořskou a tropickou zahradu.

Wüstenhaus neboli Pouštní dům je budova naproti Palmenhaus. Má sluneční hodiny z roku 1904. Dříve se mu říkalo Motýli dům. K vidění je sbírka kaktusů, která je přístupná poprvé. Kromě toho se dá zhlédnout i fauna z různých oblastí.

Do Prátru

Veřejný rekreační park, který se nachází na severozápadě společně se zábavním parkem. Nejznámější atrakcí je Riesenrad – Videňské obří kolo. Jedna z nejstarších atrakcí na světě. Na návštěvníky čeká mnoho dalších atrakcí jako např. kolotoče, autodromy, strašidelné hrady, kabinet voskových figurín a další. Maskotem je 9 metrů vysoká socha Číňana Calafatiho.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here