Pobaltské země mají co nabídnout: Láká vás dovolená v Pobaltí? Jste spíš vyznavači aktivní dovolené? Nevadí vám cestovat autem, karavanem, nebo vlakem? Pak si vyberte tuto trojici zemí, které spojuje nejen Baltské moře, ale i krása přírodního bohatství a nostalgie starých časů.
Litva
Litva je největším z Pobaltských států. Historicky byla jak samostatným státem, tak si také užila okupace Švédy, patřila pod Polské království, a nakonec připadla Rusku, resp. Sovětskému svazu. Ovšem jako první z Pobaltských států v roce 1990 obnovila svou nezávislost, dnes je členem EU, NATO a eurozóny (tedy platí se zde eury).
Vilnius
Hlavní město Litvy se určitě vyplatí navštívit. Mísí se tu totiž vlivy západní i východní církve, najdete zde kostely a kláštery jak katolické či evangelické, tak také pravoslavné. Kromě toho je ve Vilniusu několik desítek židovských synagog. Mezi nejkrásnější stavby bezesporu patří katedrála sv. Stanislava či kostel sv. Petra a Pavla. Ale navštivte také Horní hrad, resp. jeho zříceninu, z níž je vidět město jako na dlani.
Litevské národní parky
Aktivní dovolenou vám zaručí návštěva některého z litevských národních parků. Je jich celkem 5 a jejich celková rozloha je přes 15 km2. Na západě země najdete parky: Žemaitijos a Kuršiu nerios, na východě pak: Aukštaitios, Traku istorinis a Džukijos. V parcích nesmíte kdekoliv stanovat, jsou zde však na různých místech volně přístupná tábořiště zdarma, kde můžete rozbít stan, rozdělat oheň i použít suché toalety.
Lotyšsko
Lotyšsko je druhou největší Pobaltskou zemí. Stejně jako Litva bylo součástí Sovětského svazu (až po druhé světové válce). Po rozpadu SSSR vyhlásilo nezávislost, nyní je členem EU, NATO i eurozóny. Nejzajímavější na Lotyšsku je množství vodních ploch. Země je prakticky protkána řekami, jezery, ale i bažinami, které samy o sobě tvoří až 10 % rozlohy země.
Riga
Hlavní město Lotyšska je zároveň největším městem v Pobaltí. Jedná se o bývalé hanzovní město a některé domy jsou zde skutečně zachovány z doby středověkého obchodování – ty najdete zejména v ulici Mazá Pils. Celé historické centrum je však velmi malebné, protkané přivolakými uličkami, v nich dávejte pozor, abyste se neztratili. Kdyby se vám zdálo, že celé město působí poněkud červeným dojmem, máte pravdu: červená je totiž národní barvou Lotyšů.
Sport
V Lotyšsku (ale i v Litvě a Estonsku) si můžete pěkně zasportovat. A nebude to jen turistika. Země je to rovinatá, takže si s sebou nezapomeňte přibalit kolo. Kromě toho v Lotyšsku najdete i nejvyšší horu celého Pobaltí – Gaizinkalns – a věřte, nebo ne, má pouhých 312 metrů. Pokud ale tuto zemi navštívíte v zimě, můžete se těšit na lyžování, vleky tu jsou a i pěkně upravené sjezdovky. Dáváte-li přednost bruslení, pak vyzkoušejte bruslení pěkně venku na zamrzlých lotyšských jezerech.
Estonsko
Estonsko je nejmenší Pobaltskou republikou, která se však také pyšní mnoha zajímavostmi. Dějiny v podstatě kopírují ty litevské a lotyšské, zejména co se týče nadvlády Sovětského svazu. Od 1991 je Estonsko samostatné, členem EU, NATO a eurozóny. Nejzvláštnějším znakem Estonců je to, že 90 % obyvatel je bez jakéhokoliv vyznání.
Tallin
Hlavní město Estonska patří spíše k menším hlavním městům (žije zde asi 400 tis. obyvatel), avšak získá si vás historické centrum, které je dokonce zapsáno na Světovém dědictví UNESCO.
Pärnu
Druhé největší město v Estonsku leží v Pernovském zálivu na jihozápadě země, asi 130 km od hlavního města. A proč byste jej měli navštívit? Jedná se o lázeňské město světového významu, kde se ročně vystřídají desítky tisíc lázeňských hostů. A mimochodem, léčí se zde kloubní potíže, gynekologická onemocnění aj. a k lázeňským procedurám patří různé druhy masáží, aromaterapie i bahenní koupele.