Varosha bývala dříve velmi slavná čtvrť města Famagusta. Sjížděly se sem celebrity těch nejzvučnějších jmen. Bohatou smetánkou a zámožnými podnikateli se to tu jen hemžilo. Věhlas místa byl ukončen ozbrojeným konfliktem, dnes je opuštěné a chátrá.
V sedmdesátých letech zažíval Kypr obrovský rozmach. Město Famagusta se začalo stávat turistickou jedničkou mezi dovolenkovými destinacemi. Díky rostoucímu přívalu návštěvníků začalo být nutností budovat turistické zázemí. Stavěly se hotely a jiné budovy, aby uspokojily zvyšující se nároky turistů.
Jedna ze čtvrtí, Varosha, rostla doslova raketovou rychlostí. Vyrůstaly tu nejluxusnější hotely a byly tu ty nejlepší pláže. Trávit dovolenou sem přijížděli nejen filmové celebrity jako Elizabeth Taylor nebo Brigitte Bardot, ale také zámožní podnikatelé a smetánka. Luxusní hotely tu bývaly zarezervovány na několik let dopředu. Středobodem se stal bulvár Johna F. Kennedyho, který byl lemován luxusními hotely, restauracemi a projížděly se po něm ty nejdražší sportovní vozy.
Z rybářské vesničky turistické centrum pro nejbohatší
Podle domněnek historiků byla Famagusta založena zhruba v roce 285 př.n.l., tehdy nesla název Arsinoe. Díky příznivé poloze se postupně stala důležitým obchodním uzlem. Mnoho obchodníků z různých koutů světa obchodovalo právě zde a také církev tu založila mnoho kostelů.
V roce 1489 byla dobyta Benátčany a stala se hlavním městem ostrova. Později padla do tureckých rukou, kostely byly přestavěny na mešity a město se začalo měnit podle způsobu života Turků. Rostly zde kavárny a tradiční bazary.
Když v roce 1878 skončila nadvláda Turků, Kypr přešel v koloniální nadvládu Britů. Pod správou Velké Británie zůstal ostrov až do roku 1960. V padesátých letech nespokojenost obyvatel Kypru rostla, nechtěli už zůstávat pod Britskou nadvládou. Proběhlo i několik pokusů o povstání.
Až roku 1960 byla v Curychu vyhlášena samostatná Kyperská republika, i když místní si spíše přáli být součástí Řecka. Ani soužití Turků a Řeků nebylo úplně bez problémů, z toho důvodu proběhnul v roce 1974 vojenský puč.
V sedmdesátých letech, kdy nejbohatší začali objevovat krásy této čtvrti, se Famagusta stala doslova přes noc tak luxusním letoviskem, že mohla konkurovat i slavnějšímu Monacu nebo Saint Tropez.
Léto 1974 – útěk z ráje
I když turistika a letovisko vzkvétalo, mezi Turky a Řeky to na ostrově vřelo. Turci neuznali řeckého prezidenta Makariose III. a spolčili se v enklávách. Vše se vyhrotilo v létě 1974, kdy se kyperští Řekové pokusili připojit Kypr k Řecku.
Turci jako odpověď vyslali zhruba čtyřicet tisíc vojáků na Kypr. Tou dobou byla Varosha plná turistů. Čtvrť byla původně řecká, a tak se obyvatelé oprávněně obávali turecké invaze. Turisté i místní se vydali ihned na útěk a zanechali na místě téměř všechny věci. Varoshu obsadila turecká armáda, pro jistotu jí oplotila a zamezila přístup všem.
Zapovězené území
Situace se zklidnila, na řeckou část ostrova se vrátil život do běžných kolejí. Severovýchod však zůstal okupovaný Tureckem a byla vyhlášena Severokyperská turecká republika. Po více než 40 let zůstalo turistické centrum uzavřeno a stalo se z něj město duchů.
Běžní obyvatelé nesměli za oplocení vstoupit. Jedinými lidmi, kdo se ulicemi procházel, byli turečtí vojáci, kteří s odvážlivci neměli žádné slitování. Kdo by vstoupil, byl by okamžitě zajat. Budovy během let chátraly, pohled na zruinované hotely a restaurace je žalostný. Hotelové pokoje zůstaly plné věcí tak, jak je tam lidé nechali, když utíkali před tureckou invazí.
Pláž je přístupná
V současnosti turecká armáda zpřístupnila část letoviska. Lze se projít po pláži a navštívit část Varoshy. Ke zchátralým budovám je vstup zakázán a cesty lemují pásky, za které se nesmí vstoupit. To vyvolalo pobouření mezi kyperskými Řeky, kteří požadují navrácení území zpět.
Severní Kypr není zasažen masivním turismem, je to nádherný kus země s památkami a prázdnými plážemi. Je však poznamenán letitým sporem o území, který rozhodně jen tak neuhasne.