Pařížské katakomby: Podzemní město, kde se nachází miliony lidských kostí

0
Parizske katakomby
The original uploader was MykReeve at English Wikipedia. / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Paříž, město lásky a světel. V metropoli se ovšem nachází i podzemní prostor, o kterém možná ne každý ví či si troufá na jeho návštěvu. Pařížské katakomby, o co ve skutečnosti se jedná? Kolik milionů lidských kostí se tu nachází? Na co si dát pozor, abyste z návštěvy odešli bez jakékoli újmy nejen na duši?

Fascinující i strašidelné

Pařížské katakomby. Už jen samotné slovo katakomby evokuje něco fascinujícího, hrůzostrašného, ale zároveň lákavého. I když název katakomby není až tak zcela přesný. Vše začalo, když jeden z největších pařížských hřbitovů Les Innocents nebyl schopen v důsledku kapacitního místa vyhovět poptávkám. Psal se rok 1700, kdy se ze hřbitova linul nevábný odér tlejících lidských těl. V roce 1780 už hřbitov nebyl schopen poskytnout místo pro další mrtvé, což došlo až tak daleko, že jedna ze sklepních zdí nemovitosti, která sousedila se hřbitovem, se pod tlakem nadměrného počtu pohřbu a následkem dešťů rozpadla a do suterénu budovy se důsledkem toho vyplavila rozložená lidská těla.

Efektem toho všeho došlo na základě nařízení správy města k uzavření Les Innocents a to společně i s dalšími městskými hřbitovy. Ve městě tak už nebylo reálné pohřbení někoho dalšího. Přesto následkem tolika mrtvol došlo k šíření různých nemocí, infekcí. Město se rozhodlo tento problém vyřešit odstraněním veškerého obsahu hřbitovů. Jenže zbavit se tolika lidských pozůstatků nebylo jednoduché a žádalo si důmyslný plán.

A jelikož Paříž měla dost starých dolů a lomů, což znamenalo dokonalé řešení pro podzemní kostnici v rámci uložení mrtvých těl ve městě. V období 1787 až 1814 došlo k přemístění kostí. Ze začátku šlo o hromadění koster v lomech zcela nahodile, ale později tomu byl dán systém a řád. A v tomto uspořádání je možné vidět lidské kosti při návštěvě. Kostry jsou uložené do úhledného uskupení. Nachází se tu více jak 6 milionů lidských ostatků. Pařížské katakomby jsou považovány za jednu z největších kostnic na světě.

pariz katakomby
Djtox / Attribution

Osobní návštěva katakomb

Přestože katakomby mají více jak 190 chodeb, tak veřejnosti je zpřístupněna jen jistá část, zhruba se jedná o prostor v délce 2 km. Další prostory jsou pro návštěvníky uzavřeny. Přesto došlo k porušení. Stalo se tak v roce 2017, kdy tři mladíci nerespektovali toto nařízení a byli nakonec zachráněni z hlubin katakomb po 3 dnech, kdy zde bloudili a byli zcela ztraceni.

Přestože je tedy prostor pro laickou veřejnost omezen, i tak je návštěva každopádně nezapomenutelným zážitkem a rozhodně se vyplatí. Pařížské katakomby se nachází 20 metrů pod zemí. Čeká vás sestup dolů po takřka 100 schodech. Dříve bylo možné se dostat do katakomb hned několika vstupy, to pak bylo nejen z bezpečnostních důvodů změněno a je jeden vstup pro veřejnost, který je u stanice metra Denfert Rochereau.

Stěna, kterou tvoří vyrovnané vybělené kosti a lebky působí hrůzostrašně. Pařížské katakomby se rozprostírají pod náměstím Denfert-Rochereau a dále se táhnou po celém levém břehu Seiny od Odéonu až po Part Montsouris, z části zasahují i na druhý břeh řeky.

Vstup do katakomb není povolen zvířatům, děti do 14 let mohou jen v doprovodu dospělé osoby. Návštěva se nedoporučuje osobám trpící klaustrofobií a lidem trpící srdečními a dýchacími potížemi.

Jsou zde i význačné historické osobnosti

V katakombách mezi 6 miliony kosterních lidských pozůstatků je možné vidět i desítky postav, které jsou významně a nezapomenutelně vepsány do dějin Francie, včetně i osob popravených během francouzské revoluce, jako například Macimilien de Robespierre, Georges Danton, ale také se zde nachází pozůstatky takových umělců, jako byl Charles Perrault, který se proslavil pohádkami, jako je například Popelka či Šípková Růženka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here