Domy, které visí nad propastí. I to vám nabídne Cuenca ve Španělsku

0
mesto cuenca
Tamorlan / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Jak by se vám líbilo vyklonit se z okna a přitom se podívat přímo do chřtánu hladové propasti? Tak přesně takhle to vypadá v některých domech ve španělském městě Cuenca. Cestovní kanceláře sem turisty lákají spíše za autentickým poznáním středověku a o podobné atrakci se zmiňovat opomínají. Koneckonců stejně jako o blízkém vápencovém pohoří Serranía de Cuenca.

My jsme se však jejich chybu rozhodli napravit. Cuenco jsme procestovali křížem krážem a ukážeme vám, co byste si v něm jednoznačně neměli nechat ujít.

cuenca
Zdroj foto: pixabay

Specifická architektura a zavěšené domy Cuenca

Obyvatelé tohoto města se rozhodli kolonizovat poměrně ostré skály. A když už se jinam rozpínat nemohli, začali části svých domů jednoduše zavěšovat přímo nad propastí. Byla v tom i jistá společenská prestiž. Zdálky totiž takové domy vypadají, jakoby doslova visely ve vzduchu. Až z blízka oceníte geniální propojení mnoha konstrukčních prvků.

A jak je to s onou středověkou architekturou? Většina domů se už skutečně po několik stovek let téměř nezměnila, jsou pouze neustále opravovány a občas velmi mírně přestavovány. Vlivem turistického zájmu však byly některé z nich přeměněny na luxusní hotely, takže pokud si chcete bydlení nad propastí vychutnat se vším všudy, budete mít možnost.

A kudy se k zavěšeným domů nejlépe dostat? Zamiřte přes ulici Calle Obispo Vallero. Zdálky pak lze tento jedinečný rys zdejší architektury nejlépe obdivovat z kamenného mostu svatého Pavla, který spojuje oba břehy zdejšího kaňonu. A máte-li chuť na menší výlet, určitě si jedinečnou podívanou užijete i z vyhlídky, umístěné u hradeb na úpatí kopce Barrio de Castillo nebo u bývalého kláštera svatého Pavla, který byl v nedávné době přeměněn na luxusní hotel.

Měli byste vědět: V Cuencu dnes najdete už jen tři tyto domy, v minulosti jich tu však stálo mnohem víc. Padly ovšem za oběť zanedbaným rekonstrukcím.

Nejkrásnější sakrální památky

Mezi další nádherné prvky umění místních architektů patří určitě několik kostelů a katedrál. Ne nadarmo je historické centrum Cuenca zapsané na seznam UNESCO – a to už od roku 1996. Hlavními patrony celé oblasti jsou svatý Michal a svatý Petr a kostelů, zasvěcených právě jim, tu najdete hned několik.

Ovšem nejpůsobivější církevní stavbou v Cuencu je rozhodně katedrála Catedral de Santa María y San Julián de Cuenca. Tato velkolepá stavba byla dokončena někdy v polovině 3. století a můžete si na ní povšimnout mnoha prvků normanské gotiky.

Na výpravě do muzeí se dostanete až do Římské říše

cuenca spanelsko
Zdroj foto: pixabay

Muzea, která stojí za zmínku, najdete v Cuencu hned dvě. Hlavní Museo de Cuenca vás potěší zejména historickými expozicemi, zaměřenými na město a jeho blízké okolí. K nejstarším nálezům tu patří předměty z doby staré Římské říše. Můžete tu pohlédnout do očí mramorové bustě Lucia Caesara (ne, nespleťte si ho s jeho známějším jmenovcem Iuliem).

A pokud patříte spíše mezi milovníky moderního umění, pak vás určitě nadchne Muzeum abstraktního umění (Museo de Arte Abstractol Espańol). V něm na vás čeká přes 700 nejrůznějších exponátů, povětšinou od španělských umělců. A díky tomuto počtu jde o jedno z největších muzeí tohoto typu ve Španělsku.

Přehlídka bizarnosti v pohoří Serranía de Cuenca

Není příliš vysoké, takže ho na mapě snadno přehlédnete. O to více vás však pohoří Serranía de Cuenca překvapí při samotné návštěvě. Jeho podstatu tvoří vápenec, který voda místy vytvarovala do opravdu bizarních skalních útvarů. Dominují jim strmé útesy a nezřídka narazíte i na nějaký ten vodopád. Dnes jde o přírodní geologický park, který poskytuje domov mnoho druhům rostlin a zvířat.

A pokud hledáte nejatraktivnější vyhlídku na daleké i široké okolí, najdete ji určitě v Ciudad Encantada (což bychom mohli do češtiny přeložit jako Kouzelné město). Cestou budete muset projít skrz velké pásmo borovicových lesů, což je samo o sobě také úchvatné. Však uvidíte sami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here