Nedaleko Prahy u města Roztoky můžete navštívit Levý Hradec, původní starobylé hradiště s kostelem a zbytky valů. Proč bylo toto místo právě prvním z míst, odkud se po celých Čechách šířilo křesťanství? A co všechno zde můžete spatřit dnes?
Trochu z historie
Levý Hradec byl původním sídlem českých knížat, a to ještě v dobách, kdy byli pohané. Když se však kníže Bořivoj nechal na Moravě v roce 874 pokřtít, nechal zde postavit první kostel v Čechách zasvěcený svatému Klimentu a všichni pohanští hadačové (žrecové) byli zapomenuti a pozbyli své moci. Na tomto hradišti a v tomto kostele byl později zvolen Vojtěch biskupem. Byl to první biskup zde zvolen. Avšak Levý Hradec (kromě kostela) začal upadat poté, co se hlavním sídlem českých knížat a později i králů stala Praha.
Pověst o zlaté slepici
V této pověsti se vrátíme k začátku křesťanství a konci pohanství na Levém Hradci. Pohanští žrecové měli mnoho moci díky tomu, že se k nim lid chodil radit se svými starostmi. Oni pak využívali svých předpovědí, aby lid nasměrovali tam, kam bylo potřeba. Ke svým předpovědím používali starobylou lípu nebo také zlatou slepici s kuřaty. Jakmile se však dozvěděli, že se kníže Bořivoj vrací z Moravy pokřtěný a rozhodnutý šířit novou víru po celé zemi, zlatou slepici i s kuřaty hodili do studny a zasypali. Lid chvíli truchlil, ale jakmile jim kníže představil novou víru s posmrtným životem, uvěřili mu a víru přijali.
Co dnes uvidíme na Levém Hradci
Kostel sv. Klimenta stojí na místě dodnes, i přes barokní úpravy je zde patrná původní rotunda. Kdo má rád naučné stezky, může si projít místní stezku, která měří asi 8 km, nicméně upozorňujeme, že není dost dobře udržovaná a bude potřeba prodírat se i trním.
A až budete mít hlad, navštivte Medovou kavárnu v Roztokách, kde můžete ochutnat různé laskominy nejen z medu, a dokonce i čerstvý pravý med zakoupit.