Strašidelná místa v Evropě: Bojíte se rádi? Chcete zažít pořádného bobříka odvahy? Navštěvujete rádi místa, která se zkrátka něčím razantně odlišují? Co tak se vypravit na některé z nejstrašidelnějších míst v Evropě? Místa, kde byste rozhodně nechtěli strávit noc, ale za návštěvu rozhodně stojí.
Overtounský most
V malebné skotské vesničce Milton se nachází most, který není proslulý tím, že by se tam stalo nějaké lidské neštěstí, ani není záznam o tom, že by někdy z mostu skočil nějaký člověk. Zdejší most je věhlasný tím, že od šedesátých let na něm zahynulo více jak 500 psů. Důvod není doposud znám. Vědci se domnívají, že příčinou může být proudění vzduchu přinášející odspodu pach hlodavců, jenž může psy natolik přitahovat, že skočí z mostu.
Každopádně Overountský most není radno zvolit coby místo na procházku či jeho návštěvu se svým čtyřnohým psím přítelem. Démonické síly či pach hlodavců mají zkrátka negativní vliv a psi zde skákají z mostu.
Sedlecká kostnice
I u nás se nachází místo, kde byste nechtěli strávit noc, ale na druhou stranu je natolik lákavé, že zajisté budete chtít podniknout jeho osobní návštěvu. Kostnice v Sedlci u Kutné Hory patří s více jak 400 tisíci návštěvníky ročně mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst Středočeského kraje. Původně hřbitovní kostel sedleckého cisterciáckého kláštera se stal význačným ve 13. století, kdy do něj opat Heidenreich přivezl hrst země z Božího hrobu v Jeruzalémě. Zásluhou toho se hřbitovní půda stala součástí Svaté země a byli zde pochováni lidé z Čech, ale i z okolních zemí.
Po zrušení hřbitova v 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poté poloslepý sedlecký mnich seskládal do velkých pyramid. Stalo se tak v roce 1511 a výzdoba kostnice sestává ze 40000 kostí, které jsou uspořádány do pyramid, ale také lustrů a dalších zvláštních až kuriózních ozdob. Sedlecká kostnice je vyjádřením lidské nesmrtelnosti a současně víry ve vzkříšení. Podzemní kaple sedleckého kostelíka je velmi podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kde byli pohřbíváni zemřelí poutníci.
Pripyat na severu Ukrajiny
Na severu Ukrajiny leží Pripyat. Místo, kde bydleli dělníci a vědci z jaderné elektrárny Černobyl. Duben roku 1986 se nesmazatelně zapsal do dějin historie lidstva, kdy v jaderné elektrárně došlo k výbuchu, jenž poznamenal natrvalo i vzdálené okolí a nejen zdejší město. Pripyat je tak nyní zcela nefalšovaným městem duchů.
Jde o jedno z nejděsivějších míst, které je opravdu pro odvážlivce a silné natury. Místo vypadá nejen samo o sobě děsivě, ale není ani příliš bezpečné. V žádném případě výpravu k místu či jeho okolí nepodnikejte s dětmi. Je to spíše jen o rychlou podívanou. Zejména je návštěva místa součástí mnoha různých poznávacích zájezdů.
Celou děsivost umocňuje i fakt, že při výbuchu a následné evakuaci lidí zůstalo vše tak, jak bylo místními zanecháno. Tudíž i po tolika letech zde je ve výlohách vystavené zboží, povalují se věci po zemi, vlaje prádlo na šňůrách apod.
Kostel sv. Františka v Portugalsku
Kostel sv. Františka byl postaven v 15. století. Je kombinací gotického a manuelského slohu. Mistrovským gotickým dílem je široká hlavní loď. Kostel obsahuje mnoho kaplí s barokní výzdobou. Velké návštěvnosti se těší kostnice. Zdi kostnice jsou pokryty totiž lidskými lebkami a kostmi. Jde o kosti 5000 mnichů. Tomuto morbidnímu výjevu dominuje na stropě vyvedený nápis „Melior est die mortis die nativitatis“, což v překladu znamená, že lepší je den smrti, jako den narození. Zkrátka jak je vidno, smrt se tu těší podivuhodné přízni.
Nejstrašidelnější a nejprokletější hrad v Irsku
Tak je známo, že takřka každé šlechtické sídlo se může pochlubit místním strašidlem, bezhlavým rytířem apod. Jenže to není případ hradu Leap v Irsku nebo spíše jeho torza. Dokonce dle odborníků je Leap Castle nejstrašidelnější na světě. Jelikož není znám konkrétní datum, kdy byl postaven, někteří se domnívají, že to byl rok 800, jiné zdroje zase uvádí rok 1250 a déle.
Jedno je jasné, že na základě legendy vše začalo hned výběrem nevhodného místa, jedná se o bývalé shromaždiště keltských druidů. Řada z nich zde byla pohřbena a právě kvůli rušení klidu jejich duší bylo místo od samého počátku prokleté. Největší následky hrůzy byly objeveny při rekonstrukci, kdy byl objeven vstup do žaláře, ve kterém bylo odhaleno až na 150 obětí mučení, mezi nimi i několik koster nabodnutých na kůl. Kruté bylo umístění zdejší hladomorny a to tak, že vězni cítili vůni linoucí se z kuchyně a museli naslouchat i hodování veselí ze sálů.