Pokud si zoufáte, že zanedlouho s příchodem zimy bude konec výletování, tak věřte, že i v zimě se dá navštívit místa, která právě v tomto období jsou krásná a nabízejí jedinečnou podívanou. Zimní ani mrazivé počasí rozhodně neznamená konec podnikání výletů. Přinášíme tipy na 3 impozantní místa, která jsou nejlepší pro zimní výlety.
Unikát české přírody – Boreč
Vrch Boreč se nachází v Českém středohoří, zhruba 4 km západně od Lovosic. Zatímco v létě se až tak moc neliší od ostatních, ovšem zcela jinak je tomu v zimě. Zde je nejzajímavější to, co nelze vidět na fotce, proto je nutná osobní návštěva. Jen tak je možné vidět, jak se z vrchu kouří. Za což mohou ventaroly, což jsou vývěry teplého a vlhkého vzduchu.
V zimě Boreč má hned několik překvapení pro návštěvníky. Jednak při výstupu s přibývající nadmořskou výškou ubývá sněhové přikrývky, z kopce se kouří a teplota v ústí puklin neklesá pod 10 °C. Zde pro návštěvu platí, že čím více mrzne, tím je efekt okázalejší. Hora, která v létě spí a v zimě nabízí jedinečnou podívanou v podobě stoupajícího bílého kouře. Vrch Boreč náleží k populárnímu esoterickému místu v České republice. I v zimě zde roste játrovka borečka vzácná, která je jinak k vidění pouze ve Středomoří.
Vrch Boreč je vetkán množstvím skalních puklin, které ústí na úpatí i na vrcholu kopce. V zimním období trhlina na úpatí kopce pojímá studený venkovní vzduch, který se v puklinách uvnitř hory ohřívá a poté ve vrcholové části vychází podstatně teplejší zpět do ovzduší. Zejména v mrazivém počasí je možné cítit teplejší a vlhčí vzduch. Teploty unikajícího vzduchu a vzduchu venkovního mohou vykazovat rozdíl až 20 °C.
V zimě do jeskyně bez čepice
Zbrašovské aragonitové jeskyně si po celý rok uchovávají teplotu 14 °C, což je v zimě slušné klima. Je to díky přítomnosti termálních pramenů a oxidu uhličitého ze zemského jádra, který zamořuje spodní pára jeskyní. Zbrašovské aragonitové jeskyně se nachází nedaleko Hranické propasti, v údolí řeky v lázních Teplice nad Bečvou. Jedná se o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z hloubek ve vápencích.
Jde o jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v České republice. K objevení jeskyní došlo v roce 1912 a od roku 1926 jsou přístupné veřejnosti. Návštěvní okruh je dlouhý 375 m a prohlídka trvá necelou hodinu. Jeskyně byly vyhlášeny národní přírodní památkou.
Poblíž jeskyní se nachází nejhlubší propast u nás. Jde o Hranickou propast, kde je možné nahlédnout do její suché části.
Unikátní ledová výzdoba
Jeskyně Víl je v tomto případě tou pravou volbou, pokud chcete vidět krásu, která se vám naskytne jen zde a pouze v zimním období. Jeskyně se nachází v Českém Švýcarsku. Jedná se o skalní převis s jeskynními prostory, které v zimě zamrzají a vytváří ledovou výzdobu, ledové krápníky. Podívaná na tuto krásu a návštěva jeskyně je nejen romantickým výletem, ale také vhodným programem, kam se vypravit s dětmi, neboť i ty tato okázalost uhrane.
Pokud se vypravíte do tajuplné jeskyně, tak si můžete projít Kyjovské údolí nacházející se zhruba 2 km od Kyjova. Jeskyně je volně přístupná návštěvníkům po celý rok. A co je samozřejmě unikátní záležitostí, že nádherná ledová výzdoba vzniká každoročně v zimě, tudíž je vždy originální. Ze stropu i ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, k vidění jsou i další útvary.
Atmosféru zde umocňuje a dotváří světlo svíček, které turisté zapalují. Svíčky rampouchy krásně prosvítí. Tímto se nabízí jedinečná podívaná.