Jedno z hodně sexy švýcarských měst je bezpochyby Lausanne

0
katedrala Lausanne
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Katedrála Lausanne

Destinace, která jako jedna z mála není poznamenaná válkou a jejími ničivými následky. Jedním z nejmalebnějších měst nacházející se ve Švýcarsku je bezpochyby Lausanne. Čím vším je zajímavé a co rozhodně navštívit?

Lausanne se nachází na břehu Ženevského jezera v jihozápadní frankofonní části Švýcarska. Univerzitní město se všudypřítomnou francouzštinou a okázalou francouzskou atmosférou se pyšní proslulými gastronomickými specialitami, význačnými památkami, řadou muzeí, divadel, luxusních obchodů i malých obchůdků, příjemnými plážemi a mnoha zálivy. Lausanne mající břehy jezera v okolí lemovány vinicemi, centrum města skýtá dostatek vyžití, nechybí vinárny, kavárny, bary, divadla a hlavně jsou tu parky. Lausanne je hlavním městem kantonu Vaud, jde o páté největší švýcarské město.

Město obývané již v době bronzové

Dle archeologických nálezů bylo zdejší území osídlené již v době bronzové. Lausanne stojí na základech keltské osady, kterou přestavěli Římané a nazvali ji Lousonna. Zbytky osady, které se nacházejí na břehu jezera, pocházejí z doby, kdy zde Římané sídlili. Město bylo významným obchodním a strategickým centrem na trase spojující Středozemní moře se Severním.

Dominanta a další pozoruhodnosti Lausanne

Lausanne
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Město se pyšní nádherným panoramatem. Na severu města můžete navštívit park Sauvabelin s vyhlídkovou věží, kdy se vám naskytne krásná podívaná na Ženevské jezero, Alpy i Juru. Město je typické svým převýšením, které činí až 500 výškových metrů mezi hladinou jezera na jedné straně a Le Mont-sur-Lausanne na straně druhé. Mezi význačné památky náleží Biskupský palác se stavbou na půdorysu ve tvaru písmene L, který stojí naproti katedrále. Výstavba byla započata v 11. století, současnou podobu palác získal později, neboť byl mnohokrát upraven.

Náměstí Le Palud je známé coby malebné tržiště s radnicí a měšťanskými domy ze 17. až 20. století. Odtud se po krytých schodech dostanete k jednomu z nejvýznamnějších míst, tj. ke katedrále.

Katedrála Notre-Dame nacházející se přímo v centru starého města. Jde o jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších gotických památek v celém Švýcarsku. Interiér má zachované původní vyřezávané lavice, rozetové okno s vitráží ze 13. století, náhrobky s cennou výzdobou. Pozoruhodná krása a zdejší atmosféra pohltí i ateisty. Z věže katedrály se skýtá nádherný výhled a taktéž odtud každou noc zvoní ponocný.

Vyhlášená muzea v Lausanne

Pokud patříte mezi ty, které mají rádi prohlídky muzeí, tak v Lausanne si přijdete na své. Zde se nachází řada muzeí, ať už jde o muzeum archeologie, botaniky, geologie, výtvarného umění, zoologie, románské kultury apod. Mezi nejnavštěvovanější rozhodně patří Olympijské muzeum a taktéž výjimečná galerie Collection de l’Art brut obsahující díla, která vytvářeli duševně choří umělci, vězni apod.

Krása vinařských teras Lavaux

Vinařská oblast, která se rozkládá na severním pobřeží Ženevského jezera je jednou z nejpodivuhodnějších scenérií Švýcarska. Procházka mezi kamennými zídkami vinic v Lavaux a s pohledem na třpytící se hladinu jezera náleží mezi nejkrásnější momenty, které je tu možné zažít, vidět, prožít.

Jde o terasovitá pole, která zde začala vznikat už ve 12. století. Dnes jsou svahy upraveny tak, že jejich potenciální náročnost můžete absolvovat vláčkem, který zde projíždí. Zdejší víno je chutné z důvodu, že se do hroznů obrací sluneční paprsky odrážené vodní hladinou a kamennými zídkami.

Při návštěvě města můžete zavítat do botanické zahrady, která patří mezi oblíbená a vyhledávaná místa. Nachází se zde zalesněná plocha směrem na sever a východ od města. Otevřeno je denně a vstup je zdarma.

Z města si můžete udělat i výlet do okolí. Z Lausanne vyjíždějí výletní parníky a je možné tak navštívit i francouzská letoviska Evian či Thonon.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here