Jižní Amerika toho zažila opravdu hodně. V historii zde najdeme období indiánů, období španělských a portugalských kolonizátorů (od té doby se v Brazílii mluví portugalsky, ale v ostatních zemích španělsky), období vzniku nezávislých států a moderní dobu. Co si chcete vybrat a prohlédnout?
Které země patří do Jižní Ameriky
Států Jižní Ameriky není až tak mnoho jako u jiných světadílů. Zde jsou i s jejich hlavními městy: Argentina (Buenos Aires), Bolívie (Sucre), Brazílie (Brasília), Ekvádor (Quito), Guyana (Georgetown), Chile (Santiago de Chile), Kolumbie (Bogotá), Paraguay (Asunción), Peru (Lima), Surinam (Paramaribo), Uruguay (Montevideo), Venezuela (Caracas).
Další důležité údaje
Nejvyšší horou Jižní Ameriky je Aconcagua, která se nachází v Argentině a měří 6 959 m n. m. Nejdelší a zároveň i nejvodnatější řekou je Amazonka s délkou 7 062 km. Dnes je současně považována za nejdelší řeku na světě, když o pár kilometrů překonala Nil. Největším jezerem je Titicaca, které má rozlohu 8 288 km2.
Památky Jižní Ameriky
Jak jsme psali již výše, v Jižní Americe se skloubí dějiny indiánů, kolonizátorů i moderních národů. Podle toho vypadají i nejnavštěvovanější památky.
Machu Picchu
Machu Picchu v Peru je nejslavnější památkou na inckou kulturu. Toto indiánské město ve velké nadmořské výšce (nad 2000 m n. m.) vzkvétalo zejména od 13. do 15. století, ale pak bylo i z důvodu kolonizace místa Španěly opuštěno a pozvolna chátralo. Objevil je až americký vědec Hiram Bingam v roce 1911 a začal tam provádět vykopávky. Bohužel Inkové nám nezanechali žádné písemné prameny, takže se těžko odhaduje, k čemu jednotlivé věci sloužily. Roku 1983 byla tato památka zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Video:
Diamantina
Historické město v Brazílii v oblasti Minas Gerais je ukázkou architektury hledačů diamantů a zlata v 18. a 19. století. Najdete tu zejména zachovalo portugalskou barokní architekturu, jako například kostel Igreja Matriz, Casa de Gloria nebo Forum de Justica (Justiční palác). V roce 1999 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Sucre
I hlavní město Bolívie vám nabídne mnoho památek, a to zejména ze 16. století, z doby, kdy bylo založeno. Město se rozkládá v nadmořské výšce 2790 m n. m. a je to jedno z nejvýše položených hlavních měst. Památky jsou zejména barokního stylu španělského a vy se můžete kochat stavbami, jako je kostel Milost, klášter Františka Xaverského, katedrála, královský soud, zámeček Dům svobody, kde byla podepsána bolivijská nezávislost (vznik republiky). A protože téměř všechny stavby jsou postaveny z bílých cihel nebo bíle omítnuty, přezdívá se tomuto městu „Bílé město“.
Národní přírodní parky v Jižní Americe
Nemůžete přijet do Jižní Ameriky a nenavštívit aspoň jeden národní park. Vyberte si ten, který bude vaší destinaci nejblíž.
Národní park Iguaçu/Iguazu
Tento národní park se nachází v jižní části Brazílie, konkrétně ve státě Paraná, a částečně zasahuje i do Argentiny, proto má dvě pojmenování (v portugalštině a španělštině). Pojmenování dostal podle stejnojmenných vodopádů, které asi nejvíce přitahují turisty. Kromě vodopádů, které mají průtok 1700 m3/s, ale v době dešťů až 6500 m3/s, můžete obdivovat i krásnou přírodu a mnoho druhů zvířat, z nichž některá jsou endemická. Park byl vyhlášen již roku 1939, ale až v roce 1986 byl přidán do Seznamu světového dědictví UNESCO. Na začátku 21. století se bohužel dostal i do Seznamu světového dědictví v ohrožení.
Galapágy
Galapágy jsou ostrovy patřící k Ekvádoru, ostrovy jsou sopečného původu, a světoznámé jsou především díky endemicky žijícím živočichům jako např. obří suchozemské želvy a ještěři, který vypadají, jako by tu přežili z pravěku. Žijí zde také tučňáci. Na tomto ostrově pozorovat živočichy i proslulý vědec Charles Darwin a možná právě podle tohoto ostrova stanovil svou evoluční teorii. Ostrovy byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1978.
Národní park Los Katíos
Tento přírodní park najdete v severozápadní Kolumbii. Na Seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1994 a jeho součástí je i deštný prales Darién, skrze nějž park pokračuje i na panamské straně hranice. Najdete zde zejména mokřady a bažiny, ve kterých roste a žije spousta výjimečných druhů flóry i fauny – například mravenečník velký.
Pláže v Jižní Americe
Být v Jižní Americe a nevykoupat se v moři, to by snad ani nebyl výlet. Vyberte si jednu z následujících.
Copacabana
Nejznámější pláž leží v Brazílii ve městě Rio de Janeiro. Písek je tu čistě bílý a hebký, voda průzračná a tyrkysová, ale tím to zdaleka nekončí. Zažijete mnoho zábavy při kulturních a zábavních akcích, můžete směle surfovat na velkých vlnách (a pokud to neumíte, za mírní poplatek si zaplatíte učitele). A kdyby vám ani to nestačilo, můžete vyrazit na výlet nebo cyklovýlet po místních udržovaných stezkách.
Mar del Plata
Krásné a malé městečko v Argentině nabízí nerušené pláže a promenádu (Playa Grande). Pláží je ve skutečnosti několik, ale plynule přecházejí jedna ve druhou. Okolní město je převážně rybářskou osadou.
Miramar
Rovněž spíše klidnější pláže najdete v městečku Miramar (také v Argentině). V laguně La Benelera je dostatek klidu i pro rodiny s dětmi, navíc je zde mělké moře s pozvolným sestupem – jako stvořené pro malé plavce.