Ekvádor – další ze zemí, která si zaslouží vaši pozornost

0
Quito
Zdroj foto: Cristhian Rodriguez, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons  Quito

Ačkoliv je Ekvádor poměrně malou zemí, najdete zde přírodní krásy i historické a kulturní památky. Už jen jeho jméno je zajímavé – ecuador totiž znamená rovník. Ano, tato země leží přímo na rovníku.

Co zde navštívit

V následujícím textu vám přiblížíme alespoň ta nejkrásnější místa této země, i když jsme si samozřejmě vědomi toho, že nikdy nemůžeme obsáhnout všechno.

Quito

Při návštěvě Ekvádoru začnete v jeho hlavním městě Quitu. Svou výškou 2850 m nad mořem patří k nejvýše položeným hlavním městům na světě. Před nástupem kolonialismu bylo hlavním městem Incké říše. Ovšem po koloniální expanzi Španělů bylo město zničeno a následně znovu vystavěno. Dnes je koloniální střed města chráněn jako památka a zapsán na seznamu UNESCO.

Prohlédněte si zejména Náměstí nezávislosti s prezidentským palácem a katedrálou, nebo nedaleký klášter sv. Augustína, který je významný tím, že je v něm pohřbeno mnoho bojovníků za samostatnost Ekvádoru, která probíhala v 18. století.

V Quitu určitě navštivte nějaké restaurace, bary či kavárny, protože na vás dýchne příjemná atmosféra a ochutnáte mnoho zajímavých jídel. Můžeme vám doporučit třeba Republicu del Cacao, kde můžete ochutnat různé druhy čokolády nejrůznějších příchutí. Nebo navštivte elegantní kavárnu Café Galetti, kde vám naservírují všechny druhy kávy, jaké si jen můžete představit.

Cuenca

A ještě jedno město stojí za navštívení, a tím je 3. největší město Ekvádoru – Cuenca. Leží také dost vysoko – 2500 m nad mořem a najdete zde rovněž kulturní památky z období kolonialismu. Kromě toho je Cuenca považována za hlavní město kultury této zajímavé země. Rozhodně byste měli navštívit třeba nějakou místní galerii, nebo si alespoň na místním tržišti zakoupit suvenýry, ovoce a jídlo s sebou (třeba bramborové placky).

zelva sloni
Zdroj foto: David Adam Kess, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                  Želva sloní 

Galapágy

Toto souostroví také patří pod Ekvádor. A vy byste se sem měli vypravit a pokud možno si ponechat na prohlídku této přírodní lokality i několik dní. Můžete zde pozorovat endemitní druhy živočichů, například tučňáky, leguány, želvy i žraloky v dálce. Pozor jen na to, že ceny jsou tu o poznání vyšší než na pevnině.

Národní park Marchalilla

A v přírodě ještě zůstaneme. Jakmile se nasytíte Galapág, můžete ještě vyrazit do národního parku Marchalilla. Nachází se na pobřeží a je naprosto výjimečný svým klimatem – pobřežním suchým pralesem. Zvířata jsou tu podobná jako na Galapágách, ale vy se navíc můžete slunit na zdejších plážích, vydat se na výlet lodí anebo se oddávat potápění.

Amazonie

Východní část Ekvádoru patří k Amazonskému pralesu. Pokud vás láká tato neprobádaná oblast, určitě vyrazte i sem. Do Amazonie můžete vyrazit na vlastní pěst, třeba z města Tena, nebo si zakoupit program od některé z místních agentur. Velmi zajímavá a dobrodružná je cesta kánoí po řece Napo, kdy po 8 hodinách doplujete až k peruánské hranici.

Laguna Quilotoa

Tuto lagunu můžete navštívit nedaleko hlavního města Quita. Připravte se na delší výstup, protože se nachází 4000 m nad mořem. Vznikla z původní sopečné činnosti a ve vodě v kráteru sopky jsou rozpuštěné minerály, které způsobují, že se voda zabarvuje dozelena. Pohled na hladinu je naprosto úchvatný a celá laguna se dá obejít – ovšem připravte se na túru dlouhou asi 20 km.

Otavalo

Kdo rád cestuje a nakupuje místní speciality, ten by měl navštívit horské městečko Otavalo. Zde se každou soboru koná na Pončovém náměstí trh řemesel. A co zde můžete koupit? Svetry z lamí vlny, barevné látky, ale i šperky či hudební nástroje. Zkrátka, každý si přijde na své. A pokud umíte smlouvat, tak získáte všechny předměty i za velmi příznivé ceny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here