Jezdit na ostrov Jáva nemusíte jen za kávou, i když k tomu Konstantin Biebl vybízí. Objevovat jávské sopky je mnohem lepší. A že jich tu je. Například v roce 2018 vylekala všechny po dlouhé době se probudivší Merapi.
VIDEO:
Zkrátka a dobře, pokud chcete vystoupat na nějak ten sopečný kužel nebo nahlédnout přímo do kráteru, máte na Jávě jedinečnou příležitost. A co tedy docela určitě neopomenout?
Bromo jako král všech jávských sopek
Dostanete se sem přes malebnou vesničku Cemoro Lawanfu. A i když vás čeká pořádná pěší túra, určitě nebudete litovat. Hned za začátku můžete nahlédnout do nádherného, ovšem dnes už naštěstí vyhaslého, obrovského kráteru sopky Gunung Tengger s průměrem přibližně osm kilometrů. To z Bromo se stále kouří. Na cestě k němu musíte překonat černé pole, jemuž se také říká Moře písku a nakonec také spoustu betonových schodů. Když se vám to však podaří, čeká vás nádherná odměna v podobě pohledu přímo do nitra aktivního velikána.
Semeru aneb je libo spršku sopečného prachu?
Zatímco z Bromo se pouze kouří, nejvyšší hora Jávy a zároveň aktivní sopka Semeru vás čas od času obšťastní i sprškou nefalšovaného popílku. Bohužel dovnitř ani do její těsné blízkosti se nepodíváte, jedinou přístupnou sopkou v oblasti je právě Bromo.
Sopka a jezero Kawah Iljen
A pokud chcete pohlédnout do nádherných tyrkysových vod sopečného jezera, zamiřte na Kawah Iljen. Ale pozor, koupání je zakázáno. Nedíváte se totiž na vodu, ale na směs velmi žíravých kyselin. A pokud by vám výstup přišel moc strmý, nechte se svézt nahoru v některém z vozíčků, jimiž se z vrcholu běžně dopravuje síra.
Jde o trochu bizarní pohled, nicméně místní si takhle rádi přivydělají, takže vlastně proč ne. K sestupu poblíž sopečného jezera budete potřebovat plynovou masku, jež je k zapůjčení na místě. I tady jde trochu o adrenalin. A pokud sem zamíříte v noci nebo alespoň večer, upoutá vás Kawah Iljen nádhernými modrými plameny, vznikajícími díky těžbě síry. Ale co záleží na jejich původu, pohled je to vpravdě fascinující.
zdroj foto: envato