Hrad Sovinec – proč se v něm neobejdete bez reflexní vesty a helmy?

0

hrad sovinec

Hrad Sovinec, nacházející se v okrese Bruntál, je nejrozsáhlejším hradním komplexem. Tyčí se na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Krátce před rokem 1332 příslušníci rodu hrad založili a roku 1348 se nazvali „pány ze Sovince“. Během husitských válek se Sovinec stal významnou husitskou pevností.

K čemu dříve sloužil?

Švédské vojsko tento hrad během třicetileté války dobylo. Za druhé světové války sloužil jako zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. Nyní je majetkem Moravskoslezského kraje a je veden Muzeem v Bruntále.

Prohlídkové trasy

Můžete si vybrat, kterou prohlídkou se vydáte. Pokud zvolíte krátký okruh, od průvodce se dozvíte informace o historii hradu. Dále navštívíte rytířský sál, kancelář nadlesního, oddychový sál, vinný a jídelní sklep, mučírnu a jiné hradní interiéry. Součástí prohlídky jsou i muzejní expozice – jako je historie hradu, střelecké terče, zbraně a uniformy, historie lesnické školy, archeologické nálezy na hradě.

Rozhodli jste se pro dlouhý okruh? Prohlídka zahrnuje opět krátký okruh, dále pokračujete na trase unikátního barokního opevnění hradu, ke kterému patří i umělý příkop a 82 metrů dlouhá podzemní chodba, bastiony i parkány a „Kočičí hlava“, což je renesanční dlouhá bašta. Jelikož je prohlídka docela náročná, nedoporučuje se pro děti do šesti let. A kvůli bezpečnosti musíte mít reflexní vestu s ochrannou přilbou. Celá prohlídka je pod vedením průvodce.

To by nebyl hrad bez pověsti

Hrad Sovinec je opředen legendami. Například legendy „Vrch Křížov“ – ten, kdo stojí pod obloukem duhy, najde pohár s vodou a po jeho vypití se z něj stane ten, který ví věci budoucí i minulé. Další legendou je legenda „Soví skála u Sovince“, „Šibeniční vrch u Huzové“ a spoustu jiných zajímavých pověstí.

Na hradě se uskutečňuje nespočet kulturních akcí, které jsou většinou zaměřeny pro děti. Hrad je otevřen pouze v sezónní dobu – a to jest od dubna až do září. Vstupné se odvíjí podle zvolených okruhů.

Krátký okruh 100Kč

Dlouhý okruh 140Kč

Více zajímavostí z Evropy najdete na vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here