Dalešický pivovar na Vysočině. Tip na výlet nejen pro milovníky piva

0

„Pivo, nápoj tento jest velice zdravý a velmi výživný, ducha našeho upevňuje a mysl utužuje a rozveseluje“ – Tadeáš Hájek, český astronom a matematik (1525 – 1600)

Jak je vidět, již v té době se vědělo, že pivo je nápoj budoucnosti a je u nás velice oblíbený. Ne nadarmo se češi umístili na prvním místě v jeh spotřebě. Na jednoho občana připadá na rok neuvěřitelných 163,5 litrů piva. I z tohoto důvodu existuje spousta pivovarů, z nichž jeden najdeme přímo v Dalešicích.

V tomhle pivovaru najdete, jak jinak, pivo s názvem Dalešice.  Jeho založení se datuje až k 16. století, což jen potvrzuje oblíbenost tohoto moku. Dnes je pivovar často vyhledáván turisty, nejenom kvůli kvalitě jeho piva, ale také kvůli filmu Postřižiny, který jej proslavil. Navíc přímo v pivovaru můžete navštívit muzeum rakousko-uherského pivovarnictví.

Dalešický pivovar je známý filmem Postřižiny

Jak bylo již zmíněno, pro svou krásu si pivovar vybrali filmaři pro známý film Postřižiny, jež režisér Jiří Menzel natočil v roce 1980. Nejvíce se proslavil zdejší komín, po němž Magda Vašáryová šplhala spolu s Jaromírem Hanzlíkem. Zajímavostí je, že ve skutečnosti bylo vše úplně jinak. Na komín totiž lezli kaskadéři a celá scéna se točila na maketách na nedalekém dvoře.

Nejstarší budovy pivovaru pochází již ze 17. Století. V roce 1882 byl zrekonstruován a došlo k výrazné modernizaci celého pivovaru. Jak to tak bývá, ve 20. letech byl pivovar vyvlastněn Československem a začal fungovat jako Družstevní pivovar a sodovkárna. Při nástupu socialismu byl pivovar zestátněn a dne 19. srpna 1977 byla stočena poslední várka piva.

S pivovarem to šlo potom hodně z kopce a byl dokonce zralý na demolici. Naštěstí vše mělo dobrý konec, byl odkoupen současnými majiteli, kteří se zasloužili o rekonstrukci a návrat provozu a pivovar zcela zachránili. V dnešní době bychom v jeho areálu mohli najít dokonce hotel a restauraci.

Můžete se zde vydat na tři druhy prohlídkových exkurzí – http://www.pivovar-dalesice.cz/u-nas-v-pivovaru/prohlidky-pivovaru-a-muzea .  Tak kterou si vyberete vy?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here