Dělostřelecká pozorovatelna Utržený v Pardubickém kraji

0
dělostřelecká pozorovatelna
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                Dělostřelecká pozorovatelna Utržený

Tahle dělostřelecká pozorovatelna, nesoucí označení K-S 12b má jméno „utržený“ jen jako krycí. Jedná se o těžké opevnění, které bylo vystavěno v letech 1935 – 1938 na hranicích s Československem. Pokud bychom se na ni chtěli vydat, musíme vylézt na kopec Veselka v Orlických horách, který se nachází 718 metrů nad mořem, kousek od města Králíky.

Přesný pohyb nepřítele mohla osádka objektu pozorovat díky zvonu a stejně tak řídit palbu tezového dělostřelectva i obranný boj linie samostatných pěchotných srubů. Oproti ostatním tvrzovým objektům se tenhle liší v jeho zabezpečení, jelikož se nachází za linií opevnění, kde již nebylo předpokládáno velké bojové pole.

Jeho „základní kámen“ byl položen 5. Srpna 1936 a na celou stavbu bylo použito 1,343 m3 betonu. Nakonec byla pozorovatelna vystavěna do tří pater.

Horní patro

Zde je k vidění nepostradatelný zvon pro lehký kulomet, kterýž byl bohužel vytržen a odvezen německou armádou v roce 1939. Dále prostor působil jako provizorní sklad proviantu, nádrží na vodu či munice. Z horního parta bylo možno provizorním tunelem prolézt do patra středního.

Střední patro

Vejdete zde vchodem s originálními silnostěnnými dveřmi. Dostanete se do něj před tzv. diamantový příkop – jedná se vlastně o betonovou jámu, která fungovala jako překážka nepřátelským vojákům v přístupu ke vchodu. Je zde i granátový skluz, který sloužil pro případ potřeby vypuštění granátu. Je to vlastně taková šikmá litinová roura. Vedle něj je umístěný periskop, který umožňoval rozsáhlý výhled. Až do dnešní doby se zachoval pozorovací tříprůzorový zvon, který byl nepostradatelným inventářem pozorovatelny.

Spodní patro

Nalezneme zde vrtanou studnu, na níž bylo instalováno čerpadlo. Nicméně, spotřeba vody podléhala přísným limitům. Byla zde umístěna také strojovna a filtrovna s dieselagregátem. Na svou dobu bylo vše důmyslně provedeno.

Proč si tedy nezahrát na vojáky? Nejenom děti, ale i dospělí si zde jistě najdou to svoje a jistě se rádi do těch dětských let vrátí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here