Americká zahrada u Domažlic – její živá dominanta se tyčí do výše 35 metrů

0
Americká zahrada, foto: sumavanet.cz

Americká zahrada u Domažlic. Co takhle na chvíli úplně vypnout, zabořit se do měkké trávy a pouze vnímat veškerou zeleň, kterou máte všude kolem sebe? Že to zní přímo pohádkově? Omyl – tohle je realita. Vše můžete zažít na vlastní kůži při návštěvě americké zahrady u Domažlic.

Vydejte se čerpat novou energii do tohoto chráněného území, které bylo právem prohlášeno Ministerstvem kultury za chráněné území v kategorii přírodní památka. Své místo si zde rozhodně najdete, jelikož rozloha celé zahrady čítá až 1,68 hektarů půdy a nachází se v lesním komplexu Žďár pod rozhlednou Bolfánek.

Obdivovat zde můžete až 219 druhů listnatých a jehličnatých dřevin nejenom našich, ale také původem ze Severní Ameriky či Asie. Je zde tedy k vidění mnoho rozličných kusů, kterých je až 329. Nicméně, je třeba vyzdvihnout tři hlavní skvosty, a to jsou douglaska tisolistá, jejíž výška dosahuje až 35 metrů, obvod kmene je 5,71 metrů a obvod koruny úctyhodných 68 metrů. Dále liliovník tulipánokvětý a dřín květnatý.

Kde zahradu najdeme?

Pokud se sem budete chtít vydat, zahradu najdete 2 kilometry na západ od Chudenic v Západočeské pahorkatině. Jak bylo již výše zmíněno, kousek od zahrady nepřehlédnete rozhlednu Bolfánek, která se zde tyčí již od roku 1845. Rozhledna je vlastně věží bývalého kostela a vystoupat na ni můžete po 183 schodech.

Poslední sčítání flory zde bylo provedeno v roce 2010 a tenkrát bylo evidováno 180 stromů a 149 ostatních dřevin. Převážná většina z nich jsou dospělí jedinci, pětina je jich dospívajících a pouze minimum z nich jsou dřeviny přestárlé a umírající.

V zahradě se daří nejenom vzácným rostlinám a dřevinám, ale také zde byl zjištěn výskyt až 10ti druhů netopýrů. Když budete mít štěstí, můžete je v zahradě zahlédnout. Tenhle unikát jistě nesmí chybět ve Vašem seznamu navštívených míst. Vydejte se tedy dobít baterky a pokochat se pohledem na krásnou zeleň.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here