Hledáte zajímavé tipy na výlety v adventním čase? Nejlépe i trochu tematické? Pak přijměte pozvání do zajímavých českých muzeí a expozic, zobrazujících betlémy všeho druhu. A bude to procházka opravdu pestrá.
Karlštejn, Třebechovice pod Orebem, Chomutov, Zábrdí u Husince – prozradíme vám, kde na vás čeká betlém cukrový a chlebový nebo kde si neznámý výtvarník dovolil lehké popíchnutí v podobě selky, vystrkující zadek z okna. Už se těšíte?
800 betlémů na jednom místě – to je Zábrdí u Husince
Opravdu, pokud zamíříte právě sem, čeká vás přes 800 nádherných betlémů, které mají kromě ústředního tématu společnou ještě jednu věc – všechny jsou z papíru. Musíte zamířit do Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic na Šumavě. Své brány vám otevře každý den mezi 08:00 – 21:00. vstup je zdarma. K vidění je tu vše – betlémy klasické české i ty s orientálními kulisami. A nechybí ani vzorky z exotických zemí – třeba Řecka, Pákistánu nebo Itálie. A exponáty stále přibývají. Přinést nebo zaslat sem svůj papírový (třeba i nekompletní) betlém sem totiž může opravdu kdokoliv.
Za betlémy na Karlštejn
Právě tady na vás čekají nejrůznější materiálové rarity. Až se dostatečně nabažíte prohlídky blízkého známého hradu, určitě sem zamiřte. K vidění jsou zejména nejrůznější mechanické vyřezávané betlémy, ale nechybí třeba kousky z cukru nebo z chleba. A kam dál? Určitě na Karlštejnský královský betlém, který zdobí vyřezávané postavy deseti největší českých panovníků.
Ale to stále ještě není všechno. V exteriérech areálu vás čeká pohyblivá alchymistická dílna z časů Rudolfa II., kde bude moci přítomným odborníkům nahlédnout přímo pod pokličky a sklep zase hostí stálou expozici o vinařství na Karlštejně a v jeho okolí. Na své si tedy přijde úplně každý.
Náš tip: každý rok od poloviny listopadu až do Vánoc tu probíhá také unikátní výstava perníkových betlémů.
Rozverný betlém v Třebechovicích pod Orebem
Obvykle zve toto muzeum návštěvníky na docela jiná lákadla. Třebechovický Proboštův betlém, který se pyšní rozměry 7x3x2 m a nabídne 171 pohyblivých figurek (z celkových 350) je rozhodně úchvatný a stojí za to ho vidět. Bylo by však škoda kvůli němu minout i jiné zajímavé exponáty. Třeba betlém z Hostinného s již zmíněnou nevánočně laděnou selkou či velký skleněný betlém, jehož část dostal darem např. Pius XII. Otevřeno je každý den kromě pondělí, ale pozor, jen do 16:30 hod.
Do Chomutova na Fialův pohyblivý betlém
A máme pro vás ještě jeden tip: Fialův pohyblivý betlém v Oblastním muzeu v Chomutově. Jeho zvláštností je zejména důkladně vymodelovaná krajina a kulisy, v nichž se objevují i významné stavby z okolí, například hrad Hasištejn nebo dnes již neexistující hlubinný důl Jan Žižka. V prosinci je otevřeno každý kromě pondělí.