Po stopách katastrofy aneb za Protrženou přehradou v Jizerských horách

0
prehrada desna
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Přehrada Desná: Když tudy budete procházet dnes, ani omylem by vás nenapadlo, že se právě v těchto místech odehrálo v roce vpravdě katastrofické drama, které si vyžádalo 65 lidských životů. A jak to na místě katastrofy vypadá dnes?

V poslední době jsou tato místa tzv. zážitkové nebo také katastrofické turistiky poměrně populární. Zatímco Ukrajina má svůj Černobyl, my máme například Přehradu Desnou v Jizerských horách, známou také jako Protrženou přehradu nebo Protrženku.

Katastrofa, která u nás téměř nemá obdoby

Všechno to začalo vlastně docela nevinně. Jizerské podhůří se stejně jako mnoho dalších oblastí u nás nevyhnulo v 19. století nepříjemným záplavám. Byl tedy vypracován plán, který chtěl místní toky zkrotit výstavbou několika přehrad. K nim patřila i přehrada Desná, jež se podílela na propojení řek Bílé a Černé Desné. Trvalo dlouhé čtyři roky, než byla dokončena. Psal se rok 1915 a nikdo v té době netušil, že svůj účel bude plnit pouhých deset měsíců.

18. září 1916 nebyla naplněna vodou ani ze dvou třetin, přesto si lesníci všimli pramínku vytékajícího z hráze. Trvalo pouhých 70 minut od tohoto nálezu, než se přehrada protrhla a zaplavila všechno, co jí stálo v cestě – včetně blízké vesnice, kde tehdy přišlo o život 65 lidí.

prehrada
Zdroj foto. cs.wikipedia.org

Jak vypadá místo katastrofy dnes?

Přehrada na Desné nikdy nebyla opravena a dlouho se o místo tragédie nikdo ani nezajímal. Dnes je dno přehrady už zčásti zarostlé stromy, ale stále tu můžete spatřit například šoupátkovou věž nebo bezpečnostní odtoky, které se nacházely po obou jejích stranách. Jedinou funkční částí přehrady je dnes odtoková štola, která měla odvádět přebytečnou vodu do přehrady Souš, dnes alespoň odebírá vodu z nedalekého jezu. Pomník obětem katastrofy tu byl vybudován teprve v roce 2016. V této době také přibyly dvě turistické vyhlídky postavené přímo nad místem, kde se hráz v roce 1916 protrhla. Jde o poněkud rozporuplné vyhlídkové místo.

Měli byste vědět: Hráz Desná byla budována souběžně s nádrží Souš. Ta slouží dodnes a žádné nebezpečí z její strany nehrozí.

Mimochodem za viníka tragédie byla nakonec označena geologická porucha, nacházející se v hloubce, do níž nebylo podle tehdejších předpisů už nutno pronikat geologickými sondami. Vydáte-li se sem na výlet, můžete se těšit na zajímavou procházku krásnou přírodou Jizerských hor. A jak se sem dostanete?

Kudy k Protržené přehradě v Jizerských horách

Nejlépe se sem dostanete autem, a to po silnici č. 10, vedoucí od Turnova až do Harrachova. Pak stačí odbočit doleva na silnici č. 290. Ovšem dejte si pozor – v zimních měsících bývá uzavřená. Zaparkujte u vodní nádrže Souš a dále pokračujte pěšky. Bude vás čekat asi hodinka příjemné procházky tam a hodinka zpět.

Z rozcestí Desná – U Dubu se vydejte po žluté turistické trase. Ta vás provede 2 kilometry po silnici, ukáže vám nádherné a známé vodopády na Bílé Desné a nakonec vás dovede k i Protržence. A pokud přijdete po železnici, můžete vyrazit pěšky i z Josefova Dolu. Vyjdete ihned od železniční stanice a opět po žluté. Ta vás dovede k Mariánským boudám a nakonec až k cíli vašeho výletu. Mimochodem tato cesta je o něco kratší. Zatímco od Souše je to k Protržené přehradě asi 6 kilometrů, z Josefova dolu budete muset ujít jen něco málo přes čtyři kilometry.

Mimochodem u přehrady Souš je v sezóně otevřená i budka s občerstvením. Mimo letní období se bohužel budete muset spolehnout jen a pouze na svoje vlastní zásoby.

Měli byste vědět: Vlakem se sem nejlépe dostanete z Tanvaldu. A zaparkovat auto lze i přímo v obci Desná a to nejlépe u zdravotnického střediska.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here