Letohrádek Hvězda aneb i v Praze narazíte na legendy a tajemství

0
Letohradek Hvezda
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                         Letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda nechal postavit Ferdinand Habsburský pro svou manželku Annu kolem roku 1555. Tehdy to byl opravdu krásný palác ve tvaru šesticípé hvězdy, který měl na svém vrcholu hvězdu zlatou. Avšak éra krásného letohrádku ani ne po sto letech pominula, když byl svědkem bitvy na Bílé hoře.

Jak pomohl vojákům v bitvě obraz Panny Marie

obraz
Zdroj foto: cs.wikipedia.org zázračný obraz

Předně si musíme říci, že to byl obyčejný obraz „Narození Páně“ s Jezulátkem, Pannou Marií a Josefem. Obraz visel původně ve strakonickém kostele. Avšak protestantští vojáci všem postavám kromě Ježíška vypíchali oči. Nicméně když obraz našel karmelitánský mnich Dominik, který byl kaplanem katolického bavorského vojska, vzal jej s sebou, neboť tušil, že by se mohl v nadcházející bitvě hodit. A také že ano: když se císařské vojsko přiblížilo k Praze a 8. listopadu začala bitva na Bílé hoře, kaplan vojákům ukázal obraz a tímto je utvrzoval ve spravedlivém boji. Jak bitva dopadla, asi nemusíme dodávat.

Co se stalo s obrazem

Obraz byl poté pojmenován Panna Maria Vítězná a mnichem Dominikem byl odvezen do Říma papeži Řehořovi XV. Ten jej vystavil v Římě v karmelitánském chrámě Santa Maria della Vittoria. Avšak marně byste originál obrazu dnes hledali, shořel při požáru chrámu v roce 1833.

Kopie

Avšak dodnes existují alespoň čtyři kopie zmíněného obrazu. Jedna se nachází v obnoveném chrámu Santa Maria della Vittoria v Římě, druhá pak v kostele sv. Prokopa ve Strakonicích, třetí naleznete v poutním kostele přímo na Bílé hoře a čtvrtá je spolu s Pražským Jezulátkem umístěna v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here