Slovenské město Bardejov je oáza klidu a pokoje

0
dreveny chram z mikulasovej
Zdroj foto: sk.wikipedia.org                 dřevěný chrám z Mikulášovej

Bardejov je další z okresních slovenských měst, které najdete v Prešovském kraji, přičemž jeho středověké centrum je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Kdo si chce vyloženě oddechnout, tak musí do zdejších lázní, jenž jsou vyhlášené po celém Slovensku. Nejsou přímo v centru, ale musí se 5 km mimo město. Leží v malebném prostředí Nízkých Beskyd a tato oblast je bohatá na minerální vody. Tyto lázně se nazývají i oázou klidu a pohody, okolo je navíc nádherná příroda.

Hervartov
Zdroj foto: sk.wikipedia.org Hervartov

Bardejov – město svatého patrona zvířat

Kostol sv. Františka z Assisi je dřevěný římskokatolický kostel z konce 15. století. Najdete ho v obci Hervatov, což je kousek z Bardejova. Jedná se o nejstarší a nejzachovalejší kostelík na celém Slovensku. Svatý František z Assisi byl patron všech zvířat a právě jemu je zasvěcen. Od roku 1968 je národní kulturní památkou. K tomu je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví.

Přírodu je třeba uctívat, ne likvidovat

Vrátíme se do lázní v Bardejove. Je tu přítomný skanzen, jenž je nejstarší na Slovensku svého druhu. Od roku 1965 je zpřístupněný veřejnosti, je na ploše 1,5 ha v zahradní a parkové úpravě – etnopark. Je zde rozmístěných 24 objektů, jenž prezentují lidovou kulturu a stavitelství dvou typů – slovenské a rusínské. Ve skanzenu jsou zastoupené 4 druhy staveb – obytné srubové domy, hospodářské stavby různého typu, technické a sakrální stavby. Nedaleko skanzenu je kostel přestěhovaný z obce Mikulášová.

Zpívající fontána – za ní do parkových prostorů

Park je místo, kam se chodí za třemi věcmi – oddech, romantika a zpívající fontána. Tato fontána má 43 paralelně zapojených růžic, ze kterých stříká voda a jednu kombinovanou oddělenou. Když se setmí, uvidíte 92 světelných bodů všech možných barev. Když spustí svůj koncert, tak do širokého okolí jsou slyšet podmanivé a líbivé tóny. Není to jen kulturní, ale také estetický zážitek. V parku je vidět i opevnění z dob minulých.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here