Banská Štiavnica: Průzračné jezero, krásná příroda i oceněné památky

0
Pocuvadlianske jezero
Zdroj foto: sk.wikipedia.org                        Počúvadlianske jezero

Slovenské město Banská Štiavnica se může pyšnit památkami, které jsou zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Co se týká náboženských památek, tak těch má město víc než dost. Například Kalvária je soubor dvaceti dvou samostatných sakrálních staveb, z toho je 17 kapliček, jenž představují výjevy z ukřižování Ježíše Krista a sedmi bolestí Panny Marie. Tuto památku stavěli od 14. září 1744. Kalvária v průběhu doby prošla několika rekonstrukcemi. Momentálně je areál volně přístupný, přičemž každý rok ho navštíví až 70 tisíc lidí. Konají se tu svaté mše, poutě či různé kulturní akce.

Počúvadlo – nesmírně známé slovenské jezero

Jezero umělého původu Počúvadlo mají Slováci za skutečnou chloubu a není se čemu divit. Krásné místo ocení chataři, turisté, a také děti. Konají se zde dětské tábory a kulturní akce. Toto jezero je také jedním z největších a nejchladnějších. Největší hloubka jezera se pohybuje okolo 11 metrů.

Stiavnicke vrchy
Zdroj foto: sk.wikipedia.org            Stiavnicke vrchy

Štiavnické vrchy – jeden z nejkrásnějších kusů přírody, který ještě zbývá 

Jedná se o Chráněnou krajinnou oblast, vyhlášenou od 22. září 1979. Toto místo patří mezi nejatraktivnější a chlubit se může velkou návštěvností. Jeden z vyhledávaných turistických cílů je Sitno – nejvyšší vrch pohoří Štiavnické vrchy. Jedná se o přírodní dominantu. Jeho vrchol je opředený bájemi a pověstmi. Ta nejznámější vypráví o rytířích ze Sitna, kteří přijdou na pomoc až bude nejhůř, čili něco jako čeští Blaničtí rytíři. Potkat zde můžeme mnoho zvířat například krkavec černý či sitnianský srnec. Milovníci flory si také přijdou na své. Ve volné přírodě roste lilie zlatohlavá, skalnice horská karpatská, kurička chlupatá keříčkovitá, česnek žlutý. Je zde popsaných na 300 druhů růží.

Mini zoo u jezera Počúvadla

Na břehu již zmíněného jezera se najde Mini zoo, která je však momentálně v přestavbě. Banská Štiavnica chtěla dopřát zvířenu aspoň tímto způsobem, když už nemají tu klasickou velkou zahradu. Patří jednomu ze zdejších hotelů – Topky a je součástí Lesoparku. Vidět můžeme různé druhy zvířat – koně, osli, poníci, ovce, Jákobovy kozy, divočáci, prasata, jeleni, srnci, králíci, husy, kachny, bažanti, slepice či krůty.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here