Zdislavina studánka: Je spousta míst, která jsou atraktivní a lákavá. Nemusí to být jen ta, kde straší či se dějí neobvyklé jevy. Naopak i místa s pozitivním účinkem si zaslouží pozornost a jsou tak dostupná pro každého, ne jen pro odvážné povahy. A co dokonce návštěva místa s léčivým účinkem a ještě u nás v malebné malé zemi.
Zdislavina studánka
Ono místo, které léčilo a navracelo lidem zrak. Nebo jak to vlastně bylo? A proč je doposud navštěvovaným místem vyznačující se pozitivním účinkem na lidské zdraví?
Poblíž Jablonného v Podještědí na Liberecku vyvěrá pod zámkem Lemberkem léčivý pramen. Kdysi navracel nemocným zrak. Dnes lidé přijíždějí ke studánce pro vodu, neboť věří v její léčivý účinek.
Zdislavina studánka zdobena empírovým glorietem s osmi toskánskými sloupy z přelomu 18. a 19. století láká převážně díky léčivému pramenu, ale i samotný vzhled zaujme každého příchozího. Turisté zde nabírají vodu do lahví. Voda ze studánky má nejen léčivý účinek, údajně pomáhá při kožních chorobách, poradí si efektivně s různými kožními vyrážkami, ale voda má pozitivní vliv i na lidskou psychiku. Bonusem je to, že voda ze studánky chutná báječně.
Legenda či skutečnost?
Podle pověsti studánku nechala vyhloubit sama svatá Zdislava z Lemberka. Právě Zdislava používala vodu ze studánky k léčbě nemocných, přestože písemné prameny o studánce v tomto směru mlčí. První písemný záznam o studánce pochází zhruba z poloviny 19. století, kde je zápis v souvislosti s jabloneckým rychtářem a měšťanem Jungem Richterem, jenž nechal do skalního výklenku nad studánkou umístit pískovcovou sochu svaté Zdislavy coby poděkování za své vyléčení.
Svatá Zdislava coby patronka rodiny, manželství i Libereckého kraje
Zajímavý je i samotný život svaté Zdislavy, která se vdávala údajně už ve svých 15 letech. Provdala se za Havla z Lemberka. Zemřela mladá. Za svůj krátký život, do svých 30 let porodila 4 děti a především se zapsala nesmazatelně do dějin národa. Povídá se, že byla „dítětem milosti a dcerou světla“. Byla výjimečná ve své neúnavné péči nejen coby matka o své děti, ale tím, jak se obětovala pro druhé v podobě léčení. Pomáhala do úmoru svým bližním i cizím lidem. Proto se stala i patronkou rodin.
I během svého krátkého života toho stihla hodně. Zejména se vyjímala svými činy, dobrými skutky. Zdislava byla velmi zbožnou ženou a přes svůj ryze světský život projevovala charakteristické znaky řeholnice. Pocházela ze silně věřící rodiny. Dobře se vdala a se svým manželem podporovala kláštery, podílela se na založení kostela i klášterní nemocnice v Jablonném v Podještědí. Zdislava tehdy na tu dobu byla zkrátka něčím, co nebylo moc obvyklé, byla prostě a jednoduše až moc hodná.
Důvody k návštěvě studánky
Ať už věříte legendám, příběhům, zázračnému léčivému účinku vody ve studánce či nikoliv, rozhodně si udělejte výlet. Ideálním výchozím bodem bude Jablonné v Podještědí, odkud je to ke studánce zhruba 2 kilometry. Ještě se jedná o příjemnou cestu malebným panenským údolím až k léčivému zdroji, tj. ke Zdislavině pramenu, který posilní vaši fyzickou i psychickou stránku. Rozhodně jde o místo pro načerpání energie.
Pozitivní je, že přestože chodí lidé ke Zdislavině studánce pro vodu, tak stále sem turistický ruch natolik nedoléhá, zatímco jde o vskutku krásné místo, kde kromě průzračně křišťálové vody je tu doslova oáza klidu, empírový altán s lavičkami a ozdobená kaple svaté Zdislavy jsou dostatečným lákadlem.
Pro zajímavost aneb něco málo k zápisům
Zápisy v Dalimilově kronice uvádí, že Zdislava pomocí pramene dokázala lidi léčit a navracet zrak slepým, ale hlavně malomocným a lidem s kožním onemocněním, stejně tak chromým či jinak vážně nemocným. To bylo údajně reálné díky naměřené nízké koncentraci boraxu ve studánce, jenž působí antibakteriálně.