Černá a bílá věž hradu Házmburk: Kam se podělo toto jedinečné panoráma

0

hazmburk

Tady se opravdu procházela historie. Lucké války, dvě bílé paní, tajemné poklady v podzemí z doby napoleonských válek… I proto láká zřícenina hradu Házmburk v Českém středohoří každý rok takové množství návštěvníků. Jeho věže se hrozivě tyčí nad krajinu jako výstražně vztyčené prsty a díky kvalitně provedené sanaci je dnes milovníkům netradičních zážitků přístupná dokonce i jedna z věží.

Nese jméno Bílá a kdysi tvořila zajímavý kontrast k Černé věži. Dnes už se bohužel touto unikátní dvojicí v plné kráse pokochat nemůžete – dík nedalekým elektrárnám totiž vzala bělost použitého pískovce definitivně za své. Nicméně obě věže se do výše tyčí dál a díky jejich charakteristickému tvaru je jen tak nepřehlédnete.

Házmburk nebo Klapý? Aneb dvě jména jedné zříceniny

Vzbuzuje to zvědavost. Jen málo památek u nás se může pyšnit dvěma víceméně rovnocennými jmény. A jak k tomu v případě Házmburku došlo? Původně se jmenoval Klapý, k čemuž se váže jedna zajímavá pověst v podání kronikáře Dalimila. Podle něj se byl totiž Házmburk v té době sídel Lučanů, kteří se vzbouřili proti Čechům. Hledali útočiště za hradbami svého hradu, odkud je však ženy s posměšky vyhnali. Lučané se tak vrátili do bitvy a vyhráli ji. A právě podle těchto „klepů“ dostal hrad název Klapý.

A Házmburk? Tak toto označení má zase co dočinění s jedněmi z majitelů hradu, kteří měli ve znaku zlatého zajíce (Hase). Proto je Házmburk někdy označovaný také za Zaječí hrad.

Dvě věže a časy Karla IV.

Bohužel první písemná zmínka o hradu nesahá ani zdaleka do takové dálky, jak by se mohlo zdát. Je až z roku 1335, kdy byl hrad prodán Zbyňku Zajícovi z Valdeka (a to samotným Janem Lucemburským). Zbyněk Zajíc byl členem družiny budoucího krále Karla IV. a vzhledem k nestálým časům se rozhodl přidat k hradu další věž – válcovou útočnou alias bergfrit. Postavil ji z černého čediče, takže ostře kontrastovala s původní věží hradu, postavenou ze světlého pískovce. A tak ti také mohli lidé Házmburk ještě donedávna prohlédnout. Dým z tepelných elektráren však časem udělal své a dnes už jednu věž od druhé co do barvy skutečně nerozeznáte.

A kdy hrad Házmburk vlastně tak zpustl? Asi nepřekvapí, že s tím mají opět co dočinění války. Když mezi Matyášem Korvínem a Jiřím z Poděbrad vypukly spory, tak se páni z Házmburku postavili (nepřekvapivě) na stranu uherského krále a dokonce poskytli na svém hradě útočiště jeho vojákům. Ti však podle dobových svědectví celý komplex tak zpustošili, že se odtud jeho majitelé prakticky odstěhovali a nadále pobývali ve svém sídle v Budyni nad Ohří.

Dvakrát bílá paní a další házmburkské pověsti

Pokud se sem vydáte na výlet, počítejte s tím, že tu dost možná i straší. K vidění jsou totiž prý hned dvě bílé paní, přičemž je od sebe snadno rozeznáte – jedna má krvácející skvrnu na hrudi. A jaký je jejím příběh? Prý šlo o Lucii, dceru Mikoláše Zajíce z Házmburka. Krásnou dívku s věkem na vdávání, která však všechny nápadníky odmítla a zamilovala se do chudého potulného rytíře Věnceslava. Její otec však této lásce nepřál a svou dceru přislíbil onomu nešťastníkovi jen pod podmínkou, že mu přivede ochočenou saň. Věnceslavovi trvalo několik let tento náročný úkol splnit. Ale srdce jeho milé tak dlouhé odloučení nevydrželo a puklo žalem. On sám pak zemřel při pohledu na ni na její skleněné rakvi a saň po jho boku zkameněla. Dones se, však prý občas ze svého spánku probudí a prohání se po okolí, doprovázejíc přitom bílou paní s šaty zbrocenými krví.

Druhou bílou paní je potom Kateřina, prý poslední potomek kdysi bohatého rodu, jejíž duch se vrátil na místo, které jí kdysi patřilo a ve svém pláči za sebou trousí diamanty. Hlídá prý velké poklady, ovšem chamtivci z jejích spárů nevyklouznou. Ve sklepeních se prý také ukrývá majetek vojáků z napoleonských válek, kteří si ho právě tady při svém ústupu ukryli, aby se pro něj už nikdy nevrátili. Prý jde o velmi cennou kořist, dodnes však nebyl nalezen ani jediný tolar.

A konečně se v podzemí hradu Házmburku prý ukrývá i skřítek, střežící sudy s vínem. Dá vám, ale nesmíte za žádnou cenu prozradit, odkud jste víno získali. Pokud slib nedodržíte, brzy zemřete, jako jistý bohatý měšťan, jemuž se mužík zjevil poprvé.

Házmburk – zřícenina, nabízející spoustu zážitků

Pokud se rozhodnete do Českého středohoří vypravit, pak rozhodně nečekejte polorozpadlé ruiny s několika kameny zarostlými stromy. Naopak. Házmburk byl v devadesátých letech 20. století kompletně sanován, takže dnes není problém dojít až k oběma půvabným věžím. Mimochodem na tu Bílou můžete bez obav i vystoupat a dopřát si odtud nádherný výhled do široké krajiny. Jde o scenerii, kterou jen tak neuvidíte, takže se vám cesta nahoru dozajista vyplatí.

zricenina
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Kudy nejlépe na Házmburk

Pokud máte auto, dojeďte až do obce Klapý a tam ho odstavte na velkém parkovišti. Přímo z něj vyrazíte nejdříve po žluté a poté po červené značce. Připravte se na to, že do nohou našlapete asi 2,5 kilometru. Cesta je středně náročná a určitě se nehodí pro kočárky nebo osoby na vozíku. Pejsky s sebou však vzít můžete.

Ale zážitek to nebude zadarmo. Bohužel Házmburk patří k památkám kde se bez zaplacení vstupného nedostanete ani za zbytky hradní brány. Dospělí zaplatí 90 Kč, snížená cena je 60 Kč a rodinné vstupné je pěkně zaokrouhlených 240 Kč. Psi mohou dovnitř také, ale musí být na vodítku a zaplatíte za ně 20 Kč.

A jaká je otevírací doba? Raději si ji dobře nastudujte. Mění se totiž víc, než ono pověstné aprílové počasí.

Otevírací doba hradu Házmburk

Listopad – leden

Zavřeno

Únor

úterý – neděle            10:00 – 16:00

Březen

středa – neděle            10:00 – 16:00

Duben

pondělí – úterý            zavřeno

středa – neděle            10:00 – 17:00

Květen – Červen

pondělí            zavřeno

úterý – neděle            10:00 – 18:00

Červenec – Srpen

pondělí            zavřeno

úterý – neděle            10:00 – 18:30

Září

pondělí            zavřeno

úterý – neděle            10:00 – 18:00

Říjen

pondělí – úterý            zavřeno

středa – neděle            10:00 – 16:00

Výlet sem si tedy určitě dobře naplánujte. Výstup k hradu můžete absolvovat téměř za každého počasí. Ale přijít a narazit na zavřenou bránu by bylo přinejmenším k vzteku. Na samotnou prohlídku si pak vyhraďte asi dvě hodiny a to včetně výstupu na Bílou věž, odkud se před vámi otevřou nádherné výhledy po okolí. Jakmile se rozhlédnete, zjistíte, že vám všechny ty peripetie rozhodně stály za to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here