Zrcadlové bludiště Petřín – smíchu se tu nikdo neubrání

0

Pražskou rozhlednu Petřín, jednu z nejznámějších pražských dominant, zná jistě každý. Navštívili jste již ale její zrcadlové bludiště?

zrcadlové bludiště Petřín
zrcadlové bludiště Petřín, Autor: Jiří SedláčekVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Objekt byl původně postaven jako pavilon Zemské jubilejní výstavy, která probíhala na výstavišti v Holešovicích během května a října v roce 1891. Výstava byla věnována podpoře potravinářského a strojírenského průmyslu, kultury a umění. Pavilon se vyznačoval svou blízkou podobou vyšehradské obranné věže tzv. Špička.

Výstavě také dominoval pavilon Klubu českých turistů. Po skončení výstavy nebylo zprvu jasné, co s pavilonem dále. Nikdo jej nechtěl zbourat, proto byl přemístěn do blízkosti kostela svatého Vavřince na pražském Petříně. O toto místo se předně zasloužil Klub českých turistů stojící za vznikem rozhledny a lanové dráhy.

Bezchybný labyrint

Po přemístění pavilonu na pražský Petřín byl 1. května 1892 veřejnosti zcela zpřístupněn. V místech, která při výstavě sloužila jako výstavní síň v pravé části, bylo nyní nainstalováno zrcadlové bludiště připomínající gotické chodby, ze kterých není jednoduché se dostat.

Na začátku 20. století byla do labyrintu přidána zrcadla různě pokřivená a vypouklá. Při pohledu do těchto zrcadel se vaše tělo promění na nepoznanou osobu, někde je vaše postava natáhnutá, jinde vypadáte jako liliput. Ubránit se smíchu je zde naprosto nemožné.

Bludiště má celkem 31 klasických zrcadel a 14 zkreslujících. Místnosti se zkreslujícími zrcadly se přezdívá „síň smíchu“. Říká se, že bludiště bylo sestaveno dle vzoru zrcadlového bludiště v Prátru ve Vídni.

Labyrint je otevřen celoročně, od pondělka do neděle. Otevřeno je vždy od 10:00. Během listopadu a únoru se areál uzavírá v 18:00, v březnu a říjnu ve 20:00, od dubna do září do 22:00. Základní vstupné činí 90 Kč, snížené 70 Kč a rodinné 250 Kč. Délka prohlídky se pohybuje kolem 30 minut.

[flexiblemap address=”zrcadlové bludiště petřín” title=”Zrcadlové bludiště Petřín”  width=”100%” height=”400px” directions=”true”]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here