Jurkovičova rozhledna – lázeňský styl ve volné krajině

0

Pokud se vydáte do dříve lázeňského města Rožnov pod Radhoštěm, neměli byste jistě zapomenout na jednu z nových dominant, kterou je Jurkovičova rozhledna. Své jméno získala podle slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče. Výška rozhledny je necelých 32 metrů a má sedm podlaží.

jurkovicova rozhledna foto
Jurkovičova rozhledna

Zajímavosti

Práce na rozhledně byly prováděny ručně za použití starých, a dnes téměř nepoužívaných postupů. Byly zde prováděny jak práce kovářské a klempířské, tak i tesařské. Rozhledna je umístěna na Karlově kopci a náklady na její výstavbu byly více než dvanáct miliónu korun. Na stavbu bylo použito asi 200 krychlových kulatin a barevně se rozhledna shoduje se stavbami na Pustevnách, jež byly vytvořeny taktéž architektem Jurkovičem.

Jak se na rozhlednu dostat?

Zaparkujte u Valašského muzea a dále pokračujte pěšky přes dřevěný most, který se nachází nad parkovištěm. Po cestě vás bude provázet zelená turistická značka – za necelou půl hodinku nemůžete rozhlednu minout.

Co můžete z rozhledny vidět?

Asi po půlhodině, až dorazíte na místo, se vám odkryje výhled na část obce Hutisko, Tylovice nebo třeba centrum Rožnova, městský park a část Horních Pasek na severu. V okolí rozhledny nenajdete žádné občerstvení, ale po procházce můžete prozkoumat krásy města a najíst se v jedné z místních restauraci.

Podívejte se po okolí a zjistěte, co dalšího můžete vidět

Doporučuji také navštívit město Rožnov pod Radhoštěm, takzvané ,,dřevěné městečko“. Vůně jedlí, které byly použity na stavbu domů, jinde neucítíte. Ve městě navštivte Valašské muzeum, jež se skládá hned z několika souborů. Za návštěvu určitě stojí i Mlýnská dolina s funkčním mlýnem. Při procházce městem můžete ochutnat valašské speciality či se podívat na zajímavé vystoupení řemeslníků.

Město nabízí spoustu akcí, které se během roku mění. Můžete zde také vidět různé festivaly, řemeslné jarmarky a mnoho dalších.

[flexiblemap address=”jurkovičova rozhledna” title=”Jurkovičova rozhledna”  width=”100%” height=”400px” directions=”true”]

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here