Zámek Žleby: Čím vším vyniká a v čem tkví jeho unikátnost

0
zamel zleby
Zdroj foto: cs.wikipedia.org        zámek Žleby

Věhlasný zámek, jenž exceluje nejen možností vidět zde bílé jeleny či nahlédnout na život na zámku. Čím je unikátní? Zámek, který nebyl původně ani zámkem. Zámek Žleby rozhodně stojí za návštěvu.

Zámek se nachází ve stejnojmenné obci Žleby, která se nachází mezi Ronovem nad Doubravou a Čáslaví. Konkrétně se zámek nachází cca 7 km  jihovýchodně od města Čáslav.

Zámek, který byl původně gotickým hradem

Na místě současného zámku kdysi stával středověký hrad. Za zakladatele gotického hradu jsou považováni páni z Lichtenburka. Budovatelem hradu byl pravděpodobně Jindřich z Lichtenburka ve 13. století, i když původ hradu je s největší pravděpodobností ještě více starší. Hrad pak ve 14. století získal Karel IV. Pak po většinu času byl hrad zastavován různým urozeným nájemcům panského či rytířského původu, kteří se zde vskutku velmi rychle střídali. Hrad byl po roce 1427 z části vypálen a zničen husity.

Zásadní zlom nastal v 16. století, kdy byl v držení Václava Chotouchovského z Nebovid, který přestavěl doposud gotický hrad do podoby zámku. I poté se tu vystřídala řada dalších majitelů. A právě mezi nejvýznamnější majitelé zámku patřili Kaisersteinové, Schönfeldové a Auespergové. Za nich byla realizována barokní přestavba do dnešní podoby romantického zámku. Stalo se tak v 19. století. Od roku 1945 je vlastníkem zámku stát.

Kouzlo romantického zámku

Toto označení nese název prvního prohlídkového okruhu. V rámci této prohlídky lze vidět reprezentační sály, salóny, zámeckou zbrojnici, romantické interiéry, zámeckou kapli a mimo jiné věhlasnou zámeckou kuchyni, která je plně vybavená. Několikrát do roka v rámci prohlídkového okruhu ožívá dobová zámecká kuchyně.

zleby
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                  zámek Žleby

Život na zámku

Jedná se o druhý prohlídkový okruh. V rámci této prohlídky spatříte soukromé salóny a privátní pokoje knížecí rodiny Auespergů, ale také běžný každodenní život na šlechtickém sídle, dobovou hygienu, soukromé divadlo s historickými kostýmy a součástí je i řada nově zpřístupněných prostor. Tento okruh vás seznámí s příběhem a osudy rodiny Auerspergů.

Zámek vyniká právě svou nabídkou prohlídkových okruhů. Nutno zmínit, že stojí za to absolvovat opravdu oba. I pravidelní návštěvníci vědí, že žádná návštěva není stejná, neboť je tu vždy něco nového a prohlídkové okruhy jsou neustále obohacovány o nové skvosty. Rovněž zámek je vyhlášený a jedinečný v rámci kvality prohlídek, které jsou opravdu na vysoké úrovni se špičkovými průvodci.

Klenot v podobě zámeckého parku

Park s rozlohou 24 ha vznikl až v rámci přestavby zámky v polovině 19. století. Při jeho budování bylo úmyslně využito strmého hradního svahu, což dodává zámeckému parku v anglickém stylu na unikátnosti i půvabu. Park oslní krásou nejen rododendronů, ale také šumícím splavem pod zámkem. Rovněž jsou zde k vidění historické stavby evokující středověkou hradní architekturu. Věžičky, cimbuří, hradební zdi umocňují kouzlo romantické atmosféry parku.

Obora s bílými jeleny

Na zámecký park navazuje obora o rozloze 121 ha! Obora je vzdálená od zámku zhruba 10 minut chůze. Přestože je známo, že zde je možné spatřit na vlastní oči bílé jeleny, tak ale i další zvěř je tu k vidění, konkrétně se jedná o muflony, divoká prasata, daňky, divoké krocany, vodní ptáky, labutě, husy polní a velké.

Od května do konce září je možné sledovat krmení bílých jelenů. V oboře je možné vidět i expozici sov a dravců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here