Proč je na zámku Skalka zazděné okno

0
zamek skalka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                         zámek Skalka

Zámek Skalka je jedním z nejkrásnějších rokokově upravených zámků u nás a najdete jej v obci Podbřezí nedaleko Dobrušky. Bohužel zámek je v současné době v soukromých rukou, a tak jej můžete obdivovat jen zvenčí, anebo si počkat na nějakou kulturní akci, která během roku otevírá zámek veřejnosti.

Zajímavá historie

Zámek, nebo spíše původně tvrz stával na skále v Podbřezí již kolem roku 1360. Zámkem se stává ještě před Bílou horou, kdy jej vlastnili Ostrovští. Když v roce 1646 vymřeli po meči, zámek získává Jan Mladota ze Solopysk a Mladotové drží zámek až do roku 1800. Byli známí tím, že velmi utužovali poddanství i nevolnictví, a tak nebyli mezi lidmi příliš oblíbeni. Zajímavé je i to, že jeden z Mladotů, konkrétně Antonín Mladota ze Solopysk vystupuje i ve známém románu Aloise Jiráska Temno. Posledními majiteli do druhé světové války byli Coloredo-Mansfeldové.

A jak je to se zazděným oknem

Pravděpodobně za Mladotů ze Solopysk došlo k jedné tragické události, která si vyžádala onu stavební úpravu. Jedna z dcer zámeckého pána se totiž zamilovala do prostého myslivce. To však u Mladotů nenašlo pochopení, všechny dcery se měly provdat za sobě rovné manžele. Nicméně tato dívka se s myslivcem potají scházela a často mu mávala ze své komnaty šátkem. Jednoho dne se však stalo to, co bylo nevyhnutelné – příliš se naklonila a z okna vypadla. Dodnes se však neví, zda vypadla nešťastnou náhodou, nebo skočila schválně, protože si nechtěla vzít rodiči vnucovaného ženicha. Již vůbec nechceme domyslit, co by to znamenalo, kdyby jí někdo z okna pomohl… Nicméně rodiče po smrti dívky velmi truchlili a raději nechali okno zazdít, aby se již nic podobného nemohlo opakovat.

Okno je vidět ze silnice, kterou kolem zámku projíždíte…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here