Věci, kvůli kterým se vyplatí vyrazit na Island

0
island
lávové pole

Nenechte se zmást její chladnou krásou. Tato malá, pohádková země v sobě ukrývá mnoho zajímavých atrakcí a turistických cílů, díky nimž se vaše návštěva tohoto evropského ostrova stane opravdu nezapomenutelnou. Na co se těšit a vyplatí se vůbec na Island vyrazit?

Tohle je sedm věcí, které turisté na Islandu nejvíce vyzdvihují. Podívejte se, jestli si vás získají také!

Neuvěřitelná polární záře

Tisíce turistů by každý rok rádi viděli tuto jedinečnou nebeskou podívanou, ne všem se to však poštěstí. Na Islandu se však vaše šance značně zvyšují. Polární záře je pro našince skoro až neuvěřitelný fenomén, plný třpytivých barev a hry světla. Je viditelná pouze v noci a jenom v chladnějších měsících roku. Nejde jen o zajímavý přírodní úkaz, ale také bez přehánění o jeden z nejúžasnějších zážitků, jaký si můžete ze svého výletu odnést. Pokud ho chcete vidět v plné kráse, je nejlepší vyjít za ním trochu mimo město.

polarni zare

Islandská hudba není jen komerční pojem

Říkají vám něco jména jako Björk, Sigur Rós, Kiasmos, Ólafur Arnalds nebo GusGus? A to je jen pověstná špička ledovce islandské hudební scény. Jak zdůrazňují sami umělci, právě jedinečná krajina a nálada panující na Islandu mohou za to, že se tato malá země může pochlubit tak pestrou a velkou skupinou skvělých talentovaných hudebníků. Ale nečekejte velké haly a nekonečné sály. Většina z nich tu vystupuje zcela přirozeně v kavárnách nebo v místních restauracích, kde za vstup vůbec nic neplatíte.

A úplně nejlepší je, když vám přijdou zahrát k nějakému venkovnímu pikniku. Výjimečná událost? Na Islandu zkrátka součást kultury. Kdo podobnou událost nezažije, jakoby tady ani nebyl. Ale buďte opatrní s jejím zaznamenáváním. Není proti etiketě natočit si kousek vystoupení nebo třeba jednu celou píseň. Ale určitě si nezkoušejte nahrávat akci celou třeba na mobilní telefon. To by se u místních nejspíš nesetkalo zrovna s pochopením.

Horké prameny, přírodní koupaliště a venkovní bazény

Chcete si užívat pohodlí prohřáté vody, zatímco všude okolo vás leží vysoké vrstvy sněhu? Na Islandu to není problém, protože většina venkovních koupališť je tu otevřena po celý rok. Milují je turisté i stálí obyvatelé Islandu, kteří společně rádi tráví volný čas právě tímto osvěžujícím způsobem.

Pokud si ovšem chcete z Islandu užít opravdu jen to nejlepší, vsaďte na návštěvu přírodních divokých termálních pramenů. A kde je hledat? Mezi ty nejkrásnější patří například:

Reykjadalur poblíž Reykjavíku

Landmannalaugar v Duhových horách

Seljavallalaug na úpatí sopky Eyjafjallajökull

Mimochodem ten poslední jmenovaný je nejstarším bazénem na Islandu. Byl postaven v roce 1923 a dlouho hostil jen místní obyvatele. Dnes si můžete v jeho útrobách bez problémů zaplavat také.

Islanďané

Nevěřte zažitým mýtům a předsudkům. Islanďané jsou velmi otevřeným a přátelským národem a rádi se otevřou i turistům z celého světa. Stačí je projevit trochu respektu k jejich tradici a přírodě. Nejlepším důkazem tohoto tvrzení jsou společná setkání a pikniky v lůně přírody, kam mohou být zahraniční návštěvníci bez problémů pozváni. Stačí se na podobné místo zeptat a vsadíme se, že ani vy tam nebudete sami.

Reykjavík – skutečná perla Islandu

Hlavní město Islandu, Reykjavík, je v každém směru doopravdy jedinečné místo. Řady nízkých malebných domků, vždy perfektně upravené parky, útulné kavárny… to všechno dohromady vytváří ve městě opravdu nezapomenutelnou atmosféru. Poklidný způsob života má za následek také to, že byl Reykjavík vyhlášen za jedno z nejklidnějších hlavních měst v Evropě. A stejné je to vlastně na Islandu na každém kroku. Pokud někdo někam spěchá, bývají to turisté.

kostel reykjavik
kostel v Reykjavik

Zvířata – divoká i domestikovaná

Že je tu chladno, takže se nejspíš na příliš velké množství zástupců fauny těšit nemůžete? Chyba lávky! Rozlehlé zelené plochy na Islandu jsou pro zvířata doslova rájem. Ale není to jen skvělými přírodními podmínkami. Jejich mimořádně velký počet a svoboda, kterou tu zažívají, jsou zapříčiněny velkým respektem Islanďanů k přírodě.

Možná to zní přinejmenším šíleně, ale ovce a malí islandští koně (chovaní na tomto ostrově po tisíciletí) jsou často považováni doslova za členy rodiny. A stejně velkou důležitost mají pro Islanďany i zvířata žijící ve volné přírodě. Divoká příroda nedotčená lidmi? Stačí se vypravit už deset kilometrů za každé větší město a budete ohromeni počtem volně žijících islandských králíků, hašteřivě se dohadujících kachen nebo krásných a nezkrotných sobů, kteří vám mohou vstoupit do cesty v té nejneočekávanější chvíli. Ale pozor, stejný respekt vyžadují v tomhle nevšedním kousku Evropy i po svých návštěvnících. Jakékoliv ničení přírody je proto přísně zakázáno a trestá se vysokými pokutami.

Chutné a vždy čerstvé a přírodní produkty

A pokud vám nás seznam stále ještě nestačí, pak vás nalákáme ještě na gastronomické zážitky. O tom, jaký vztah mají Islanďané ke zvířatům jsme už mluvili. Čerstvé sýry, vyhlášený mléčný sýr skyr, jogurty – to všechno tu na vás pomrkává doslova na každém rohu. A stejně tak čerstvé ryby nebo maso.

Přehršel koření nebo dokonce použití umělých dochucovadel nečekejte. Určitě si zamilujete sušené ryby, sopečný chléb (který jako sopka opravdu vypadá, zvlášť když se z něj ještě kouří) nebo pouliční párky v rohlíku, které se mnoho gastronomických průvodců nebojí označovat za ty úplně nejlepší na světě.

Právě takhle si Island užijete nejlépe. Žádné paštiky ani svačinky z domova, ale exploze přirozených chutí po každém výletu nebo procházce po městě. Nic jiného pro spokojené cestování už zkrátka potřebovat nebudete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here