Ploskovický zámek: Honosné sídlo, které skrývá dokonce i umělé vodní jeskyně

0
Zamek Ploskovice
Zdroj foto: Michal Vitvera                                 Zámek Ploskovice

Ploskovický státní zámek se nachází jen pár kilometrů od Litoměřic. Kdysi jednopatrová stavba dnes nabízí pater celkem tři. Nechybí ani jedinečná prohlídka umělé vodní jeskyně, ukryté v přízemí jižní části zámku a pochází z konce 18. století. Celý zámek ploskovice obklopuje rozsáhlý volně přístupný park, který vznikl v polovině 19. století.

Samotnou památku nechal vybudovat jistý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer v letech 1720 až 1730. Tehdy se jednalo pouze o jednopatrovou stavbu určenou pro Annu Marii toskánskou z rodu Lauenburského. Dnešní podoba zámku pochází z druhé poloviny 19. století, kdy bylo přistavěno další patro. Až roku 1952 byla památka převedena pod státní správu a zpřístupněna pro veřejnost, jako je tomu i dnes.

Ploskovice
Zdroj foto: Michal Vitvera

Prohlídková trasa

Pro návštěvníky, kteří přijedou na Ploskovický zámek, čeká výběr celkem ze tří prohlídkových tras. Základní prohlídkový okruh vám ukáže dokonale zachovalé interiéry zámku pocházející až z 2. poloviny 19. století. Trasa zabere pouhých 60 minut. Další je k dispozici prohlídka již zmiňované uměle vytvořené jeskyně, které se říká „Grotta“. Nachází se v suterénu zámku a k vidění jsou unikátní barokní Kašny nebo úžasná výmalba. Prohlídka zabere pouhých 10 minut a je zpřístupněna vždy od dubna až do konce října.

Dostupnost

Ploskovice jsou velmi dobře dostupné jak po silnici, tak i po železnici. Obec spojuje hlavní komunikace vedoucí z Litoměřic na Českou Lípu. Zaparkovat lze přímo před zámkem. Pokud pojedete vlakem, stejnojmenná železniční stanice leží necelé 2 km od zámecké zahrady. Vlaky do Ploskovic jezdí zhruba každé 2 hodiny. Možné je využít i pravidelné autobusové spojení z Bohušovic nad Ohří, Litoměřic nebo Lovečkovic. Jediná autobusová zastávka v Ploskovicích leží necelé 4 minuty pěší chůzí od zámku.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here