Benešov nad Ploučnicí: Návštěvníky zaujme nejen zámeckým komplexem

0
Benesov nad Ploucnici
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                            Zámek Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí je další z míst, které je vysoce vhodné na výlety jak samostatně, tak v párech nebo pro celé rodiny s dětmi.

Začneme zdejší perlou, což je zámecký komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horní a Dolní zámek. Návštěvníci zde uvidí expozice dobového nábytku, porcelánu, zbraní, obrazů, grafik i uměleckých řemesel. Kostel Narození Panny Marie je další památkou v Benešově nad Ploučnicí. Byl postaven v 15. století v gotickém stylu. Ke kostelu se připojily městské hradby a do dnešního dne se část tohoto opevnění dochovala. Ke kostelu o nějaký ten rok později přistavila Salhausenská kaple. Kolem kaple se dá prohlédnout ještě další architektonický prvek.

ploucnice
Zdroj foto: cs.wikipedia.org           Ploučnice

Z rozhledny tu mají krásný výhled do kraje

Rozhledna Ploučnická vyhlídka byla dlouho velkou neznámou. Dlouhé roky byla vlastně ukrytá a tím pádem i zanedbaná, pak ji však v roce 1994 rekonstruovali a poté se stala volně přístupnou. Má vlastně dva v jednom – rozhledna a též se využívá jako vyhlídkový altán, což je dodatek minulosti, Na střechu se návštěvník musí dostat po schodech se zábradlím. Stojí na Vraním vrchu, ovšem pro místní je vžitý název Sokolský vrch.

Ploučnice – řeka stvořená jak pro vodáky, tak i pro suchozemce

Ploučnice je považovaná za českou Amazonku. Není to tak dávno, co byla ukrytá ve vojenském prostoru, tím pádem nedotčená lidským zásahem. Kromě vodáků tu z lidské rasy nepotkáte nikoho, zato zvířata a příroda tu hrají prim. Ploučnice prověří fyzickou i psychickou zdatnost vodáků. Když jsme u Ploučnice, musíme zmínit její přírodní památku zvanou celým jménem Meandry Ploučnice. Jsou velmi vzácným přírodním klenotem, protože se zde z velké části zachovali lužní lesy a louky. Nevedou okolo žádné cesty, takže je lepší projet to lodí. Ve zdejších mokřadech roste na 100 obzvláště chráněných druhů rostlin a k tomu se musí připočítat více než 160 druhů chráněných zvířat, například klínatka rohatá, modrásek očkovaný, ohniváček černočárný, losos obecný, vydra říční a další. Meandry pomáhají i proti velké vodě, jelikož řeka se rozlévá do prostoru bez škod.

kostel pamatka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org               kostel Narození Panny Marie

Je léto a tak hurá na koupaliště do Benešova nad Ploučnicí

Termální koupaliště se nachází na kraji tohoto města. Návštěvníkům je zde k dispozici hlavní bazén, dětské brouzdaliště a také velká řada sportovního vyžití – plážový i klasický volejbal, tenis, nohejbal, stolní tenis. Pro děti tu mají dětský koutek s pískovištěm a atrakcemi.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here