Zámek Nové Hrady potěší jak milovníky přírody, tak i historie

0
Zámek Nové Hrady

Tenhle zámek jasně dominuje stejnojmenné obci, která leží nedaleko Vysokého Mýta či Litomyšle. Je vystavěn v rokokovém stylu a okolo něj najdeme rozsáhlou zahradu.

Jeho stavba byla započata již v roce 1774 a zasloužil se o to hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Okolo zámku můžete obdivovat rokokový areál plný ornamentů, kterému se také občas říká „České Versailles“ nebo dokonce „Malý Schonbrunn“.

Původně stál nad tímto zámkem ještě jeden zámek, který tu dominoval již od 15. Století. Právě materiál z jeho staré stavby byl použit pro stavbu aktuálního zámku, který můžeme obdivovat dodnes. Postupem času byl k zámku přistavěn barokní špýchar a dokonce i zámecká kaple s oltářem. Zámek neměl ale celé své trvání „šťastné období“. Měnil spousty majitelů a díky tomu začal také výrazně chátrat. Až od roku 1997, kdy jej zakoupili poslední majitelé, prochází zámek s celým jeho okolím nákladnou rekonstrukcí.

Jak zámek vypadá dnes?

Na hlavní budově najdeme mansardovou střechu s bohatě zdobenou fasádou, jež byla obnovena na přelomu 20. Století při začátku celé rekonstrukce. Svou krásou dokáže zaujmout také terasa s členitou balustrádou, v níž je otevřena široká vstupní rampa. Přímo uprostřed zámku najdeme hlavní portál, nad nímž je toskánskými sloupy podložen balkon, na kterém určitě nejedna princezna či dvorní dáma dříve poslouchala vyznání lásky.

Vstup do zámku je rozdělen do trojlodní haly opředené křížovými klenbami, z níž do každé haly vede samostatné schodiště. Nad vstupní halou nás ohromí svou rozlehlostí rokokový hlavní sál, který je bohatý na štukovou výzdobu. V celém zámku můžeme obdivovat rokokový a klasicistní nábytek, obrazy a umělecké předměty.

Právě tenhle historický nábytek zde můžete obdivovat v rámci stálé expozice, z níž můžete volně přejít do muzea cyklistiky. Samozřejmostí je také stále větší oblíbenost pořádání svateb.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here