Vodní elektrárna Dlouhé stráně. Zavítejte do CHKO Jeseníky na netradiční exkurzi

0
Vodní elektrárna Dlouhé stráně

Tahle elektrárna, patřící společnosti ČEZ se nachází v samém srdci CHKO Jeseníky. U nás je prohlášena za nejvýkonnější vodní elektrárnu s jejím úctyhodným výkonem 2×325 MW.

Jaké splňuje elektrárna funkce?

Hlavní funkcí elektrárny je, aby dokázala zabezpečit stabilitu elektrizační soustavy, která nezbytně potřebuje mít rovnoměrné vyvážení mezi aktuální spotřebou a výkonem, který získává ze svých energetických zdrojů. Takže proto je zde často měněn čerpadlový a turbínový režim.

Jaké jsou zde vodní nádrže?

  • Horní nádrž – najdeme ji na vrcholu hory Dlouhé stráně s provozním objemem 2 580 000 m3 a rozléhá se na ploše celých 15,4 hektarů. Její hloubka byla naměřena až do 26-ti metrů.

Pokud je nádrž plně načerpaná, její hladina stoupne o celých 21,5 metrů, na rozdíl od dolní nádrže, která naopak poklesne o 22,2 metrů.

  • Dolní nádrž – ta se nachází na říčce Divoká Desná a je ještě větší než nádrž horní – s celkovým objemem 3 405 000 m3 zabírá plochu 16,3 hektarů.

Obě tyto nádrže dělí výškový rozdíl zhruba 511 metrů. Vedle horní nádrže je taktéž k nahlédnutí malá mohyla, která nastiňuje původní výšku vrcholu hory, která byla jinak sesunuta o tři metry.

Elektrárna neměla na růžích ustláno

Jelikož se elektrárna nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, což vyvolalo velkou vlnu nevole ze strany veřejnosti. V dnešní době již kritika polevila – dost se o to zasloužilo také vítězství elektrárny v internetové anketě serveru IDNES o „Div Česka“.

Elektrárna je v dnešní době samozřejmě otevřena pro širokou veřejnost a pořádá exkurze celoročně. Při takové exkurzi navštívíte infocentrum a bude vám promítnut také dokumentární film o vývoji elektrárny, dále uvidíte podzemní strojovny se zachovalými turbínami a dokonce si můžete obhlédnout obě nádrže. V roce 2017 slavila elektrárna svého miliontého návštěvníka.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here