Navštivte zámek Mělník a vinné sklepy

0
zamek melnik
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jaké zajímavosti lze spatřit na zámku? Co jedinečného se vám zde zámek Mělník nabízí? Co píše historie o zámku? Prohlídka zámku je k dispozici každý den, tak neváhejte a vydejte se za dominantou města a vinných sklepů ze 14. století spojené s degustací. To zní velmi slibně, že?

Jedná se o hrad přestavěný na zámek, jenž se vypíná nad soutokem řek Labe s Vltavou a již z dostatečné dálky je viditelnou dominantou města Mělník nacházející se ve Středočeském kraji. Prvotně se jednalo o raně středověký hrad, doposud se lze setkat s mylně uvedeným názvem hrad Mělník. Původně byl hradem obývaným manželkami českých knížat a králů, jenž byl několikrát přestavěn.

V 16. století došlo na kompletní přebudování hradu na renesanční zámek, který byl posléze v 17. století upraven barokně. Po dobu třicetileté války zámek velice zchátral. Ke změně došlo v polovině 17. století, kdy komplet mělnické panství i včetně zámku získal český šlechtický rod Černínů. Nechal zámek zrekonstruovat a barokně upravit.

Od druhé poloviny 18. století vlastní zámek šlechtický rod Lobkowiczů, jímž byl rovněž poté zámek znovu vrácen v restituci a to roku 1992. Následně po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Rovněž rod Lobkowiczů zrenovoval rozsáhlé historické vinné sklepy, které dodnes slouží ke svému účelu. Dokonce se v nich pořádají i věhlasné ochutnávky.

melnik zamek
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Prohlídka zámku začíná již na nádvoří

Již při samotném vstupu na nádvoří, kdy procházíte pozdně gotickou branou a ve fragmentech si lze prohlédnout tisíciletou stavební historii zámku. Je zde zastoupena nejen gotika, ale také renesance a baroko. Na severním křídle zámku mající dvoupatrovou lodžii, kterou pokrývají sgrafita z roku 1553, jde o jedna z nejstarších v Čechách.

V prostorách zámku lze vidět zámecké interiéry s dobovým zařízením a rodovými sbírkami mělnické větve Lobkowiczů, včetně obrazové galerie. Prohlédnout si můžete velkou ložnici automobilového závodníka Jiřího Kristiána, pracovnu Augusta Longina, dětský pokoj, kde se nachází hračky a nábytek z konce 19. století. Dále zelený pokoj, jídelnu, Velký sál, Rytířský či Koncertní sál, kde se nyní konají plesy, reprezentativní akce i slavnostní galavečery, jídelnu sv. Václava, která je zdobena zlatem.

Za pozornost stojí i slavná Kaple, která byla zasvěcena svaté Ludmile, kterou nechala postavit manželka českého krále Karla IV., Eliška Pomořanská.

Krásný pohled do okolí poskytne zámecká vyhlídka, kdy tak můžete odsud vidět horu Říp, České středohoří, soutok řek Labe a Vltavy. Na zámku v minulosti žilo 23 českých princezen a královen.

Zámecké vinné sklepy ze 14. století

Zámecké sklepy jsou rozložené ve třech podlažích pod zemí. Pro osoby i individuální zájemce jsou připravené degustace v odlišném rozsahu a spektru vzorků. Je zde tak nejen velmi bohatý výběr zámeckých, ale také zde můžete ochutnat mezinárodní vína, která je možno zakoupit v zámecké vinotéce. K jejímu zázemí náleží i letní terasa, která se nachází přímo nad soutokem Labe a Vltavy.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here