Zámek Jemniště ve znamení barokní elegance a unikátního počinu

0

zamek jemniste

Zámek Jemniště rozhodně není jen záležitostí prohlídky a výletem za poznáním. Zámek Jemniště nabízí pro své návštěvníky mnohem více. Co netypického je zde k dispozici?

Podnikněte výlet do barokního zámku Jemniště, který se nachází 8 km východně od města Benešov u silnice č.112, která spojuje Benešov s Vlašimí.

Zámek Jemniště zve k návštěvě

Vydejte se na návštěvu zámku Jemniště, o němž první zmínky pochází již z roku 1831, kdy se jednalo o panství v majetku Beneše z Cimburka, který se dle zdejší vsi začal psát z Jemniště. Tehdy panským sídlem nebyl tento zámek, ale byla to tvrz obklopená vodním příkopem, která se doposud nachází v nedaleké vsi. Až právě roku 1717 bylo jemnišťské panství zakoupeno hrabětem Františkem Adamem z Trauttmansdorffu, jenže jeho požadavkům a vkusu zámek ve vesnici nevyhovoval, tak nechal vybudovat právě nový zámek, tj. zámek Jemniště. Autorem celého projektu byl věhlasný český architekt František Maxmilián Kaňka. Stavba probíhala rychle a bez problémů s tím, že už v roce 1725 byla stavba dokončena.

Jenže v roce 1754 zámek vyhořel, újmu přečkala jen zámecká kaple sv. Josefa. Zámek nechal František Adam Trauttmansdorff celý přestavět a nově vybavit.

Zámek, který zaujme svou krásou

Zámku dominuje elegantní štít s balkonem, jenž umocňuje samotný vstup do zámku. Zadní průčelí je orientováno do parku, který sloužil k častému pořádání zahradních slavností a ke stejnému účelu byly vybudovány i dva pavilony. V 19. století se v držení zámku vystřídala řada majitelů, ať už to byl Zdeněk hrabě Sternberg, po něm zdědil zámek jeho starší syn Alois.

V květnu 1945 díky sovětským vojákům, kteří si na zámku počínali jako na dobytém území, tak se stalo, že z původního inventáře mnoho nezůstalo. Zámek byl navrácen do rukou Sternbergů roku 1995.

Zámecká expozice čítá devět sálů, pokojů a již výše zmíněnou kapli sv. Josefa. Ale to zdaleka není vše, co zde je k vidění, jaké možnosti se tu nabízí.

zahrada jemniste
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        Francouzská zahrada

Kouzlo zámeckého parku

Zámecký park byl založen okolo roku 1725, velkých změn se dočkal na konci 18. století. Prvotní zahrada ve francouzském stylu byla částečně přeměněna a rozšířena o přírodně krajinářský park. Zámecký park se neustále pod současným vedením zámku zvelebuje, došlo k obnovení systému cest, založení skalky, vřesoviště, přírodního rybníčku. Změny znamenají i zlepšení stavu porostů a solitérů, mezi kterými lze spatřit řadu pozoruhodných dřevin. Některé z nich byly i nově vysazeny.

Zámecký obchůdek

Kavárna, pokladna i obchůdek se nachází v levém postranním křídle zámku. Obchůdek orientující se na elegantní oblečení pod osobní značkou, kterou založila manželka majitele zámku, je určen pro všechny ty, kdo mají rády módu a styl. Samotná majitelka uvádí, že zkrátka její konfekce je určena těm dámám, které se chtějí líbit stále a ne pouze při slavnostních příležitostech. Obchůdek sklízí značný úspěch.

Unikátní možnost pro svatebčany i běžné návštěvníky

Zámek Jemniště je otevřen i svatbám, které se zde také pořádají a právě i za tímto účelem mají svatebčané možnost, stejně tak i každý jednotlivý návštěvník, vysazení stromu ve zdejším areálu zámeckého parku.

Pokud se rozhodnete věnovat strom, vysadíte jej buď ve svatební den či po dohodě s kompetentní osobou, kterou je parková architekta, která vybere odpovídající místo.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here