Kouzlo zámeckých zahrad: Které vynikají svou krásou

0
kvetna zahrada
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       Květná zahrada

Kdo by nemiloval pobývat venku, užívat si krásu okolí, vnímat krásnou a omamnou vůni obklopující flory? Není nic lepšího pro psychickou i fyzickou stránku člověka, než procházky v přírodě. To vše můžete umocnit návštěvou zámecké zahrady. Některé zámecké zahrady vynikají svou jedinečností, nezaměnitelnou atmosférou. Které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších?

Vrtbovská zahrada – jedna z nekrásnějších barokních zahrad v Evropě

Vrtbovská zahrada se nachází přímo uprostřed rušného centra hlavního města Prahy. Zahrada je však doslova oázou klidu. Při procházce zahradou neuvěříte, že jste opravdu ve víru velkoměsta. Zahrada se nachází na svahu Petřína, zhruba 100 metrů od chrámu sv. Mikuláše. Díky tomu se vám zde nabízí skvostný pohled nejen na zmíněný chrám, ale také na Pražský hrad.

Zahrada byla vybudována na místě bývalé vinice v letech 1715 až 1720 pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, což byl nejvyšší purkrabí Pražského hradu. Architektem byl František Maxmilián Kaňka. Impozantní výzdobu obstarali pánové Matyáš Bernard Braun (sochař) a Václav Vavřinec Reiner (malíř). Byť rozlohou náleží mezi menší zahrady, což však převyšuje svou krásou, originalitou řešení i uměleckým a historickým významem. V zahradě se nachází exotické ptactvo a pořádají se zde koncerty klasické hudby.

Kostelecký zámecký park oslní svou unikátností

Pokud zavítáte do Kostelce nad Orlicí a navštívíte zámecký park, ocitnete se rázem v pohádce. Kostelecký zámecký park je jedinečný svou polohou a členěním na horní část v okolí zámku a dolní část, kde se využívají vlastnosti zdejší přírodní krásy. Park je nádherný a vhodný pro návštěvu po celý rok, v jakémkoliv ročním období.

Zámecký park exceluje záplavou květin, na jaře okouzlí množstvím sněženek, bledulí, které poté vystřídají záhony plné narcisů a tulipánů, které pak efektivně nahradí rododendrony v pestré paletě barev. Zaujmou nejen půvabným zbarvením, ale také zde máte možnost vidět i jejich vzácné odrůdy. V parku se nachází také nádherná a klidná zákoutí, gigantické stromy, barevné květinové záhony či přírodní nivní louka.

vrtbovska zahrada
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                    Vrtbovská zahrada

Americká zahrada u Chudenic je národní přírodní památkou

Americká zahrada se nachází 2 kilometry západně od Chudenic, v okrese Klatovy, rozkládá se pod rozhlednou Bolfánek, v lesním komplexu Žďár. Zahrada byla založena v roce 1828 a původně se jednalo o okrasnou školku cizokrajných rostlin pro blízký park u zámku. Od roku 1841 došlo k orientování a budování zahrady na sbírku cizokrajných dřevin. Zahrada je unikátní tím, že se zde nachází nejucelenější soubor dřevin z území Severní Ameriky, který je v ČR. Dokonce doposud jsou zde zachovány i některé dřeviny z doby jejího založení.

Roku 1959 byla zahrada o rozloze 1,89 ha prohlášena za chráněné území v rámci Národní přírodní památky. V zahradě byla zjištěna i přítomnost chráněných druhů živočichů, vyskytuje se zde hned několik druhů netopýrů.

Květná zahrada je nejvýznamnějším zahradnickým dílem

Květná zahrada, která je známá taktéž pod názvem Libosad, náleží mezi nejvýznamnější zahradní dílo v celosvětovém měřítku. Květná zahrada okouzlí svou krásou po celý rok. Zahrada se nachází v Kroměříži a její originalita spočívá v přechodu od pozdně renesanční italské zahrady k zahradě barokní klasicistního francouzského typu, obdobné jako je například ve Versailles.

Zahrada s obdélníkovým půdorysem se pyšní svými dominanty, což je osmiboká rotunda a kolonáda o délce 244 metrů, která zabírá celou vstupní plochu severozápadní zdi a uvnitř je dekorována sochami antických postav v nadživotní velikosti. Od roku 1998 památka UNESCO. V zahradě se nachází řada staveb, fontán. K vidění jsou zde kašny – Lví kašna, Kašna Tritónů, ale také rybníčky, tropický skleník z let 1840 až 1845, barokní voliéra, kuželna a řada dalších pozoruhodných zajímavostí, které nemáte nikde jinde možnost vidět.

Zednářská zahrada – opomenutá či zakletá…

Pokud navštívíte zámecký park v Lednici, tak vedle známého procházkového okruhu, který vede kolem zámeckého rybníku k minaretu, je dnes pro mnohé zapomenutá zahrada, která vznikla v letech 1791 až 1799. Nachází se zde typické zednářské symboly, tj. stromy jsou vysázené do okruhů či klikaté cestičky s palouky. Další symboly je možné spatřit na zámeckých zdech.

Přestože je zahrada ukrytá v porostech stromů a probouzí se jednou za rok, to když rozkvetou staré kaštany. Zahrada se liší v tom, že ji jednak musíte najít a absolvovat sami, bez průvodce. Ale pomůže vám k procházce zahradou brožura, která je k dostání na pokladně zámku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here