Užijte si krásný výhled aneb zajímavé rozhledny v ČR

1
Lichnicka rozhledna
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                       Lichnická rozhledna

Rozhledny mají své kouzlo. A právě i díky nim si uvědomíme krásu naší země. Rozhledny nám svým způsobem nahrazují křídla a umožňují pohled na okolí z výšky. Tipy na rozhledny, které jsou nejen zajímavé, ale také něčím výjimečné.

Akatova vez
Zdroj foto:cs.wikipedi.org Akátová věž

Rozhledna – Akátová věž v Židlochovicích

Na Akátovou věž se dostanete po zelené turistické značce, na kterou se napojíte u vlakové zastávky v Hrušovanech u Brna. Tato rozhledna je přístupná veřejnosti od roku 2009. Vstup je zdarma. Rozhledna se nachází na kopci Výhon, v brněnských Židlochovicích, 355 metrů nad mořem. Výška rozhledny je 18 metrů a na tuto nejvyšší vyhlídku Dyjsko-svrateckého úvalu se dostanete zdoláním schodů, kterých tu na vás čeká rovných 76.

Jak už název prozrazuje, věž je vyrobena z akátového dřeva. Z rozhledny se nabízí krásný pohled nejen na Židlochovice, Brno a jeho okolí, na Rajhrad, ale také můžete vidět Mohylu míru, Pálavu a dohlédnout až na Bílé Karpaty i Alpy za příznivého počasí.

Petřínská rozhledna v Praze

Rozhledna Petřín je nazývána pražskou Eiffelovkou. Nachází se v Praze, na kopci Petřín, na Malé Straně v městské části Praha 1, 324 metrů nad mořem. Výška rozhledny je 65,5 metrů. Jedná se o jednu z nejkrásnějších rozhleden u nás a zároveň jde o jednu z významných pražských dominant.

Historie rozhledny sahá do roku 1891, kdy byla zahájena stavba. Stalo se tak na podnět Klubu českých turistů a není tajemstvím, že právě tvůrci se inspirovali pařížskou Eiffelovou věží. Zde na vás čeká úctyhodných 299 schodů, ale není třeba se obávat. K rozhledně vás vyveze petřínská lanovka. Petřínská rozhledna je vyhledávaným a oblíbeným místem turistů, rodin s dětmi, ale také zamilovaných dvojic.

Kobylí vrch – bezbariérová rozhledna

Jedná se o novou a zcela unikátní kruhovou rozhlednu. Byť měří jen 7,5 metru, tak nabízí úchvatný pohled, kdy je možné vidět i 200 km vzdálené Alpy i Pálavu, ale také Bílé Karpaty, Chřiby, hrad Buchlov, Ždánický les. Rozhledna stojí na nejvyšším místě v regionu, 334 m vysokém Kobylím vrchu.

Jelikož tu není ani jeden schod, je tak jedinečná svým bezbariérovým přístupem, ale taktéž je dostupná pro maminky s kočárky. Rozhledna je postavena z oceli a sibiřského modřínu. Navržena je tak, aby efektivně splývala s okolní krajinou, neboť se nachází uprostřed vinic.

Rozhledna na Křížové hoře

V pardubickém kraji se nad obcí Červená Voda od roku 2008 vyjímá dominanta Křížové hory, kde dříve stála dřevěná kaple z roku 1833. Betonová rozhledna je obložená dřevem a nabízí nádherný výhled do kraje, díky tomu tak budete moci pohlédnout na Orlické hory, Jeseníky (ubytování Jeseníky), Králický Sněžník. Rozhledna je přístupná pro veřejnost od dubna do října. V měsících listopad až březen pouze na vyžádání.

Rozhledna Romanka s úsměvným pojmenováním

Tuto rozhlednu najdete u obce Hrubý Jeseník, v okrese Nymburk. Vysoká je 50 m a nachází se na uměle vytvořeném kopečku. Jde o nejníže položenou rozhlednu v České republice. Otevřena pro veřejnost je od roku 2003. Zajímavostí je samotný název rozhledny, neboť byla pojmenována po malé dívce, která se často chodila dívat na stavbu rozhledny. Kdo se může pochlubit, že po něm byla pojmenována rozhledna…?

Rozhledna Milada u hradu Lichnice

Rozhledna Milada není pojmenována po malé dívce. Nachází se přímo v areálu zříceniny Lichnice na Pardubicku. Rozhlednu Milada tvoří točité ocelové schodiště a návštěvník vystoupá na hranu kamenného torza věže. V případě dobré viditelnosti je možné spatřit až Krkonoše, Bezděz, vidět je i Milešovka, která je vzdálená 140 km. V ceně vstupného je přístup jak na rozhlednu, tak rovněž i na zříceninu.

Rozhledna Kleť – stará a krásná

Rozhledna Klet
Zdroj toto: cs.wikipedia.org rozhledna Kleť

Rozhledna Kleť v Blanském lese je považována za jednu z nejstarších kamenných rozhleden u nás, i když tento primát jí byl vzat o několik let dříve, za což mohou postavené okrasné šlechtické věže, tak pro mnohé nadšence je i takto Josefovská věž na Kleti tou nejstarší nefalšovanou rozhlednou. Kamenná rozhledna je vysoká 18 m a nachází se na vrcholu hory Kleť, 1083 m n.m., což je nejvyšší vrchol Blanenského lesa. A jelikož rozhledna opravdu je starší dámou, bylo zapotřebí rekonstrukce.

V roce 1961 byla na Kleť vybudována sedačková lanovka. V interiéru se nachází expozice přírody v Blanenském lese. Na vyhlídkové plošině je nyní kamenná podlaha a uprostřed kovová plošinka s dalekohledem. Rozhledna Kleť je velmi vyhledávaným turistickým místem díky skvostnému pohledu, který se z rozhledny nabízí. Výhled je vskutku famózní. Za přívětivého počasí je možné zahlédnout i kus Alp. Jinak můžete vidět Novohradské hory, Protivínské hory, Brdskou pahorkatinu či Českomoravskou vrchovinu.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here