
Dnes opuštěné místo uprostřed moře. Pro někoho možná jen chátrající hromada šrotu, pro jiné naopak místo, kam se musí vypravit. Vodní pevnosti Maunsell Forts rozhodně zaujmou, pokud ne na první pohled, tak na druhý zajisté, neboť je tu kus podstatné historie.
Dnes opuštěné, dříve významné místo
Opuštěné rezavějící království, které dříve plnilo významnou úlohu. Vodní pevnost, která byla postavená v ústí řeky Temže. Stalo se tak v letech 1942-43. Pokud vás při pohledu zajímá, jak se tato monstra dostala na svá místa, tak není žádným tajemstvím, že byla vyrobena a konstruována na souši. Poté byla komplet odtažena do moře a ukotvena do písečného dna.
Maunsell Forts se nachází 11 km od pobřeží Anglie. Od roku 1956 je tato vodní pevnost opuštěna. Pevnost postavil Guy Maunsell. Za druhé světové války se odtud sestřelovala letadla. Podle archivů došlo zde k sestřelení 22 letadel a 30 střel V1. Vodní pevnost se skládá ze 7 věží. V každé z těchto 7 věží sloužilo 265 námořníků.
Nejzajímavější a současně bizarní stavba
Chátrající pevnost Maunsall Forts náleží mezi tak trochu neobvyklé stavby druhé světové války. Protiletadlové věže se tak dodnes dostatečně tyčí na vysokých ocelových nohách v ústí řeky Temže a taktéž při ústí řeky Mersey. Dnešní vzhled celého opevnění vypadá ovšem jinak, než tomu bylo dříve. Po opuštění pevnosti na konci 50. let došlo ještě k jejich využití v 60. letech, kdy si z nich vlastníci a provozovatelé pirátských hudebních rádií udělali svou základnu. Jde o dobu známou ve znamení beatlemánie a hippies. Od té doby jsou už pevnosti zcela opuštěným místem.

Některé byly dokonce záměrně odstraněny, protože blokovaly cestu důležité lodní dopravě po Temži, další zase utrpěly nechtěnou srážku s nákladními loděmi a na zbytek dolehla tíha času. Dnes je tak možné vidět tyto opuštěné majestátní pozůstatky druhé světové války nacházející se kousek od pobřeží anglického Kentu.
Cíl turistů vyhledávající nezvyklá místa
Tyto dnes chátrající, ale stále působivé skvosty, znamenají kus v britské historii. Za války byla pomocníkem v boji řeka Temže, neboť jde o přímé vodítko k hlavnímu německému cíli, kterým bylo město Londýn. Britské námořnictvo na odražení Němců v boji naplánovalo strategii v podobě výstavby několika pevností, které měly zabránit německým lodím i letadlům ve vstupu na jejich území.
V té době došlo ke stavbě dvou typů pevností. První typem byly protiletadlové vodní věže uchycené na ocelových nohách a kromě bojového účelu se jednalo i o ubytovací zařízení pro britské námořní družstvo. Věže, jak je vidno, jsou postavené po skupinkách blízko u sebe. Druhým typem bylo postavení pevnosti určené především pro boj proti německému loďstvu. Jejich vzhled je určen dvěma mohutnými betonovými sloupy, na kterých se tyčí plošina s pancéřovou nástavbou.
Dobrodruzi, milovníci historie, příznivci nezvyklých a opuštěných míst, stejně tak všichni zainteresovaní do období druhé světové války, kteří podniknou výpravu k věžím na vlastní pěst, je třeba být obeznámeni s tím, že v žádném případě se nedoporučuje šplhat na některou z věží. Jde o to, že žebříky jsou opravdu v kalamitním stavu a lézt po nich je více než riskantní a velmi nebezpečné. Podél pobřeží se konají okružní plavby, při kterých je možné pevnosti rovněž vidět.