Kandy: Exotické město, které okouzlí krásou a kde se nachází zub samotného Buddhy

0
chram buddhova zubu
  Dan Lundberg / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)             Chrám Buddhova zubu                                                                               

Chrám Buddhova zubu: Milujete exotické destinace? Rádi poznáváte a objevujete magická místa, ze kterých doslova dýchá historie, tajemno a pozitivní energie? Nasyťte své duchovno a potěšte se pohledem na nádhernou krásu. Navštivte jedno z duchovních měst, které ukrývá zub samotného Buddhy. Co je pravda a co legenda.

Směr Srí Lanka

Jižně od Indie se nachází neustále zelený ostrov, který je považován za vůbec jeden z nejkrásnějších na naší planetě. Ano, jde o Srí Lanku. Destinace, která je proslavená tajemnou atmosférou, vonící po aromatizovaných čajích, neuvěřitelně bohatá na kulturní památky. Je mnoho důvodů, proč se vypravit na tento nádherný ostrov, nejen za ochutnávkou zdejšího šálku čaje, ale i za Buddhovým zubem. Jak je to s ním doopravdy? O co se ve skutečnosti jedná?

kandy
McKay Savage from Chennai, India / CC B(https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)                                                                     

Město ukrývající Buddhův zub

V kopcovité části, v samotném centru města Kandy, najdete jeden z nejposvátnějších buddhistických chrámů v celé Srí Lance. Kandy bylo rovněž posledním hlavním městem sinhálských králů. Dnes Sinhálci tvoří více jak 70 % populace. Chrám Buddhova zubu či Temple of the Tooth, srílansky Sri Dalada Maligawa, nese jméno po význačné svaté památce, kterou ukrývá.

Na Srí Lance se nachází řada významných chrámů, ale tento je zcela výjimečný. Nejen tím, co ukrývá, ale také se k němu váže hned několik legend. Vždyť podle jedné pověsti se praví, že byl zub vytažen z Buddhovy pohřební hranice a poté uložen v Anuradhapuře. Zdejší mniši v chrámu střeží tento zub, který symbolizuje nejvýznamnější zdejší relikvii.

Zub, který způsobil i mnoho nepříjemností

Uvádí se, že Buddhův zub zapříčinil za svou existenci hned řadu politických i náboženských potíží. Legenda praví, že v roce 543 před naším letopočtem byl zub po Buddhově smrti v indickém Kušinagaru vytažen přímo z plamenů jeho pohřební hranice. Později, uvádí se okolo 4. století našeho letopočtu, byl zub pronesen na Srí Lanku a to tak, že byl schovaný ve vlasech princezny z Kalingy.

Zub byl propašován na Srí Lanku, protože tento ostrov Buddha označil za bezpečné místo pro své následovníky a to na dobu dalších 5 000 let. Pro umístění zubu bylo zvoleno město Kandy a na jeho počest byl právě sinhálskými králi postaven tento monumentální chrám Buddhova zubu. Přestože byl chrám na začátku roku 1998 poškozen a z části zničen, nicméně zub zůstal zachován.

chram buddhy
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                                   Chrám buddhova zubu

Putování časem

Pověst praví, že zub Buddhy Guatamy propašovala na Srí Lanku právě princezna Hemamala. Podle legendy šlo o záchranu zubu z pohřební hranice. Poté byl zub přesunut do Indie a později vykoupen zpět na Srí Lanku. Dříve byl zub uložen ve svatyních královských měst, nejdříve šlo o město Anuradhapura a pak Pollonaruwa. Zub, který byl symbolem Sinhálců značící jejich suverenitu.

Při příchodu do chrámu, ke kterému se dostanete krásnou cestou okolo jezera, dojdete na přístupovou cestu k hlavnímu vchodu, podél kterého je možné vidět různé sochy. A právě jednou z nich je i socha výše zmíněné princezny Hemamali a jejího chotě, prince Dantha, kteří donesli zub.

Zub, který má moc i vlastní svátek

Buddhův zub coby svatá relikvie mající moc, která přitahuje nejen buddhisty z celého světa. Samotný zub se nachází v hlavní svatyni, jde o přísně střeženou místnost, do které je možné vstoupit několikrát za den během modliteb. Zub je umístěn ve zlaté schránce ve tvaru dágoby, která obsahuje sadu šesti obdobných schránek. V té nejmenší spočívá nejvzácnější relikvie. Přestože k vidění je pouze tato schránka ze vzdálenosti zhruba 3 metrů, jde o velmi silný zážitek.

Chrám Buddhova zubu je místem, kde doslova pramení energie, proudí zde davy lidí dovnitř, kladou zde zakoupené venku lotosové květy a zapalují vonné tyčinky, prohlížejí si zde Buddhovy sochy.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here